Na obrázku se nachází číslo, najít ho dokáže jen 0,1 % lidí. Pokud to zvládnete, máte zrak, který vám mnozí mohou závidět

Lidské oko je fascinující nástroj. Jde o jeden z nejmenších, současně však i nejsložitějších orgánů v lidském těle. Otestujte svůj zrak s touto optickou iluzí.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Podle některých zdrojů dokáže oko zpracovat až 36 000 signálů každou hodinu. Zřídka přesáhne velikost 24 milimetrů či váhu 28 gramů. Oční bulvy totiž rostou jen minimálně, od našeho narození až do smrti se jejich velikost prakticky nezmění. V děloze se vyvíjí už během 4. týdne těhotenství. Zdravé děti se pak rodí s plně fungujícím zrakem, který však potřebuje ještě trochu vývoje. Ten probíhá až do sedmi let věku, tehdy má dítě vidět jako zdravý dospělý.

Pozor na jídelníček

Možná pravidelně posilujete a věnujete se cvičení. Nejaktivnější částí vašeho těla je však právě oko. Ke své správné funkci spotřebuje významný podíl všech minerálů i vitaminů přijatých z veškeré stravy. Váš jídelníček a celkový životní styl má proto na zdraví očí velký vliv. Velmi prospěšná jsou vejce, mořské ryby, kukuřice, sója, česnek, borůvky, ořechy, rajčata, semínka, a hlavně olivový olej. Jaké číslo je podle vás na tomto rudém pozadí?

iZdroj fotografie: Woman Tiscali

Kromě výše zmíněných zdrojů existuje i řada potravinových doplňků pro případy, kdy si chcete být zdravím svého zraku opravdu jistí.  A i když nenosíte brýle, jsou na místě pravidelné prohlídky u očního lékaře. U dětí probíhají automaticky, zatímco v dospělosti už jde o odpovědnost jednotlivce. Ale ruku na srdce, kdo nejde s očima k lékaři až tehdy, když trpí problémy, že? Nutnou podmínkou nápravy je však včasné odhalení.

Jenom 7 % pozorných Čechů si všimne chyb na obrázku! Zvládnete vyřešit tento lstivý rébus?

Nějakou dobu pod dohledem

První oční prohlídku totiž absolvujeme už v porodnici. Další pak probíhají zpravidla ve třech, pěti nebo šesti letech. Následně v dvouletých intervalech během dětských preventivních prohlídek. Od plnoletosti už to však nikdo člověku nepřikazuje. Mezi 18. a 40. rokem života si proto najděte čas na očního jednou za 3 roky. Platí to i tehdy, kdy nepotřebujete brýle a nepozorujete potíže. Vidíte na obrázku číslo 571? Pokud ano, gratulujeme k perfektnímu zraku.

Po čtyřicítce se ovšem potřeba prevence dramaticky zvyšuje. V té době je proto potřeba podstoupit důkladnější vyšetření zraku i s rodinnou anamnézou. Svůj zrak a pozornost můžete také zkusit potrénovat při luštění podobných hádanek.

Jak je na tom váš zrak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články