Test vnímání: Jen jedinci se smyslem pro detail dokáží najít na tomto obrázku odlišnou květinu

Rozkvétající tulipány jsou každoročním symbolem jara, patří také k nejpopulárnějším řezaným květinám. V této záplavě se však skrývá jeden odlišný květ.

i Zdroj fotografie: Scommesse Online
                   

Dnes jsou známy hlavně díky Nizozemsku, přesto však pochází z Asie. Historicky dostupné prameny ukazují na první rostliny v údolích pohoří Ťan-šan ve střední Asii. Číňané mu říkají Nebeské hory. Nejvyšší vrcholky oblasti se totiž nachází ve výšce až 7 000 metrů nad mořem. V půlce 11. století se pak tyto květiny začaly objevovat na trzích v Konstantinopoli. Ta byla v té době brána jako hlavní obchodní brána mezi Evropou a Asií. Pak se rozšířily po Středozemním moři.

Cesta z Asie do Evropy

Během staletí se v okolních oblastech staly mimořádně cennou květinou, nakonec i symbolem Osmanské říše. Do Evropy zavítaly někdy v polovině 16. století. Podle zkazek měl být dokonce pražský Jelení příkop jedním z prvních míst, kde se tato květina objevila. Jisté však je, že se díky obchodníkům i diplomatům dostaly do Nizozemska. Tak stály počátkem 17. století u zrodu tzv. Nizozemského zlatého věku. Teď se pozorně podívejte na obrázek a najděte jeden odlišný květ.

iZdroj fotografie: Scommesse Online

I samotný název pochází z Blízkého východu a měl vzniknout v průběhu 16. století, především skrze zkomolení. Evropští diplomaté působící u sultána totiž napsali domů zprávu o obrovské oblibě jisté květiny. Květ tehdy popsali jako obrácenou pokrývku hlavy, tedy turban. Z turbanu tak přes tuliban vznikl dnešní tulipán coby zkomolenina. V Leidenu tehdy vznikla jedna z nejstarších botanických zahrad, která existuje dodnes. Tulipán hrál zásadní roli.

Tohle není žádná sranda: Ukrytého psa na fotografii dokáže najít jen 0,1 % lidí

Když to nemá vůbec cenu

Odstartovala totiž tulipánová horečka, jejímž vrcholem byl rok 1637. Mnoho učebnic ekonomie ji popisuje jako první spekulativní bublinu. Bývá uváděna jako příklad toho, jak absurdních rozměrů může dosáhnout prostá touha zbohatnout. V té době existoval dokonce zákon, podle kterého se poškození cibulky tulipánu rovnalo trestnému činu. S rostoucím zájmem samozřejmě stoupala i cena až do absurdních výšin. Jestli tápete, tady je řešení.

iZdroj fotografie: Scommesse Online

Některé cibulky tehdy stály v přepočtu přes milion Kč. Jakmile však bublina splaskla, měli všichni produkt, který nikdo nechtěl. Najít v této záplavě květů jeden odlišný dokáže jen výjimečně vnímavý člověk. Netrapte se proto, pokud se vám to nepodařilo. Vyzkoušejte další hádanky, abyste zábavnou formou potrénovali své pozorovací schopnosti a logiku.

Jak jste si s hádankou poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články