Test všímavosti pro dnešní den: Dokážete na obrázku najít do 20 sekund všechna zatoulaná srdce?

Srdce je klíčovou součástí oběhového systému těla. Obecně se skládá ze síní, chlopní, komor a také soustavy tepen a žil. A tady se na obrázku skrylo hned několik srdíček.

i Zdroj fotografie: Wrapnroll
                   

Srdce je kritické pro přežití, je tudíž na místě se o něj pečlivě starat. Hlavně pak vyváženou stravou a dostatkem pohybu. Stejně tak je potřeba se vyvarovat ohrožujících faktorů, například kouření. Krom toho se k srdci vztahuje poměrně hodně zajímavostí. U dospělého člověka je veliké jako zaťatá pěst. Každý den pak „zabuší“ asi 115 000krát. Zdravý orgán přepumpuje asi 5 litrů krve za minutu, denně tedy cca 7 000 litrů této životodárné tekutiny. I tento test všímavosti pár srdcí skrývá.

První operace a rytmus

Rytmus vašeho srdce je řízen elektrickým systémem. Konkrétně jde o „převodní systém srdeční“. Mají ho na starosti zvláštní buňky, které dovedou vést a tvořit vzruchy lépe než zbytek buněk v těle. Srdce dovede bít, i když je kompletně odpojeno od těla. První otevřená operace srdce byla provedena roku 1893. Měl ji na starosti Daniel Hale Williams, tehdy jeden z velmi mála kardiologů v USA. Kolik srdíček se podle vás nachází na tomto obrázku z parku?

iZdroj fotografie: Wrapnroll

Kardiostimulátor byl poprvé implantován pacientovi v roce 1958. Arne Larsson žil navíc déle než operující chirurg. Ve věku 86 let pak zemřel na chorobu, která neměla se srdcem žádnou spojitost. Nejmladší člověk operovaný se srdcem byl stár pouhou 1 minutu. Konkrétní srdeční vadu mnoho dětí nepřežilo. V tomto případě byl zákrok úspěšný, byla nicméně potřeba následující transplantace. Nejstarší srdeční chorobou trpěla 3 500 let stará egyptská mumie.

Pozorovací test mozku: Najdete na kresleném obrázku 3 rozdíly? Pokud ano, funguje vám přemýšlení správně

Test všímavosti se schovanými srdci

Nejmenší srdce ze všech žijících živočichů má čeleď brvuškovitých, tedy druh vosy. Americký trpasličí rejsek je nejmenším savcem světa. Současně má však nejrychlejší rytmus srdce, které bije tempem 1 200 tepů za minutu. Největší srdce u savců najdete ve velrybě. Je také nejtěžší, protože dosahuje hmotnosti až 700 kilogramů. Trochu divné srdce má žirafa, jejíž levá komora je tlustší než ta pravá. Stále tápete? Na obrázku je dohromady 5 skrytých srdíček.

iZdroj fotografie: Wrapnroll

Levá komora musí totiž u tohoto savce dostat krev do mozku, tedy přes celý dlouhý krk. Většina infarktů nastává v pondělí a nejčastějším dnem roku je Štědrý den. Srdíčka byla na obrázku opravdu dobře schovaná, takže je možné, že jste všechna neodhalili. Aby se vám při řešení podobných hádanek dařilo čím dál lépe, pusťte se do pravidelného tréninku svého myšlení a dalších kognitivních dovedností.

Kolik srdíček jste našli?

Zdroj: Wrapnroll
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články