Odlišné číslo se musí najít do 10 sekund, jinak nemáte v pořádku zrak. Když to nezvládnete, kontaktujte očního lékaře

Oči jsou fascinující nástroj, ale ty lidské jsou svým vzhledem poměrně fádní. Zato v přírodě najdeme mnoho tvorů, jejichž vzezření bylo inspirací pro pohádkové netvory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výjimečné oči jsou prvkem, který zaujme na první pohled a inspiruje nejednu báji a pověst. Jedním z nejroztomilejších zvířat s doslova vykulenýma očima je malá „opička“ nártoun. Jde o noční primáty velikosti veverky, kteří obývají deštné pralesy jihovýchodní Asie. Jsou to také jediní plně masožraví primáti světa. Živí se hlavně ještěry, hmyzem a jsou schopni chytit i ptáka v letu. Dělají to během skoku ze stromu na strom. Zaujmou hlavně jejich oči.

Oči větší než mozek

Pokud by měl člověk stejný poměr velikosti očí k hlavě jako nártouni, má v hlavě něco velikosti grepu. Jestli vám tato opička někoho vzhledem připomíná, není to náhoda. Jde totiž o jednu z inspirací velmistra řádu Jedi z hvězdných válek, slavného Mistra Yody. Podobně byl designován také Glum z Pána prstenů. Oči nártouna jsou objemnější a těžší než mozek zvířete. Nemůže jimi pohybovat, ale otáčí hlavu i o 180 stupňů. Najdete za 10 sekund jiné číslo?

Rekordmanem stran velkých očí je bezpochyby kalmar Hamiltonův. Žije v tak velkých vodních hlubinách, že je pro nás přes veškerou techniku stále záhadou. Neznáme jejich život ani maximální možnou velikost. Jak to tak ale vypadá, největší zástupci přesahují hmotností 500 kilogramů a délkou dokonce 14 metrů. Největší oko jednoho exempláře mělo 30 centimetrů v průměru, jen jeho zornička byla velká jako pomeranč. Funguje v hloubce 2 000 metrů.

Test logického myšlení: Jen skutečně inteligentní jedinci dokáží se sirkou pohnout tak, aby rovnice dávala smysl

Oko s vlastní svítilnou

Oproti své příbuzné krakatici má kalmar stereoskopické vidění, lépe tudíž odhaduje vzdálenost. Zajímavé ale je, že má i vlastní svítilnu. Uvnitř očí se skrývá tzv. fotofor, který generuje určité množství světla. Tento tvor je tak schopen vidět své okolí i v naprosté tmě hlubin oceánu. Jedním z nejzajímavějších přírodních řešení zraku je nepochybně oko na stopkách, hlavně to zatahovací u hlemýždě. Jestli stále tápete, tady máte řešení dnešního rébusu.

Jak to tak vypadá, právě tyto oči jsou velkou evoluční výhodou. Dovolují velmi přesný průzkum terénu po všech stránkách, a tedy malé riziko napadení predátorem. Objevit jediné odlišné číslo v záplavě samých 33 dá zraku pořádně zabrat. Najít řešení u podobných obrázkových testů je však snadné, pokud pravidelně trénujete svůj mozek. Navíc je to skvělá forma zábavy pojící příjemné s užitečným.

Jak rychle jste rozdíl objevili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články