Najděte na obrázku chybu a otestujte si tak svůj cit pro logiku. Tento rébus prý dovede vyřešit pouze 1 člověk z 5

Hádanky dovolují opustit na chvíli každodenní starosti, ale především pomáhají procvičit mozek. Zkuste si tento zdánlivě jednoduchý test.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Některé hádanky se týkají optických iluzí, jiné zase matematických výpočtů nebo různých chytáků. Právě jeden takový test logického myšlení pro vás dnes máme. Pokud tedy milujete hádanky a záleží vám na výkonu vašeho mozku, rozhodně tuto úlohu proveďte. Nemusíte u ní nic počítat ani se soustředit, abyste prohlédli optickou iluzi. Stačí se podívat na obrázek a zjistit, co na něm nesedí. Kresba totiž obsahuje jednu logickou chybu, která už potrápila mnoho lidí.

Domeček, branka a pole

Na první pohled to vypadá na klasickou venkovskou krajinu. Dominuje útulný domeček, kamenná zídka a vzadu pole, momentálně pusté. Kouř z komína prozrazuje, že uvnitř někdo je a dost možná právě vaří oběd. Idylka je plná přírodních panoramat, kopců a stromů. Nenechte se ale rozptylovat společným emočním pozadím a vzpomínkami na dětství. Nepochybně ve vás obrázek něco takového vyvolává, ale to není pointa tohoto testu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je potřeba se na kresbu podívat čistě logicky a najít onen zmíněný nesmysl. Může být v drobném detailu nebo v něčem, co zabírá celou plochu obrázku. Pokud stále tápete, dejte si pozor na stromy a kouř jdoucí z komína. Prudký vítr tu nahnul několik stromů na levou stranu, kouř z chaloupky jde ovšem vpravo, což je v běžných podmínkách nemožné. Nahnutí na dvě různé strany je ostatně vidět i u stromu, který je přímo před domečkem.

Historie pojmu logika

Samotné slovo logika pochází z řeckého logos, tento pojem má ovšem význam řeči, nikoli usuzování. Existuje formální – matematická – logika, která je exaktní vědou a používá také umělý formální jazyk. Ten je schopen vypovídat jen o entitách exaktního světa, používá symboly a formulaci pomocí rovnic. V jeho rámci platí kategoricky požadavek na jasnost interpretace všech složek. Nelze tedy připustit jakoukoli vágnost či více interpretací.

Logika v pojetí filosofie a často psychologie – tedy ta, se kterou se běžně setkáváme –, je logikou neformální. S formální matematikou má společné jen historické kořeny. Logika aplikovaná ve filosofii vypovídá pomocí přirozeného jazyka o entitách, nicméně je přísně nevymezuje. Hlavním motivem této disciplíny je lidské usuzování, nikoli však samotné myšlení. Zaměřuje se na principy a správnost úsudku odvozeného z daných premis.

Anomálie neformální logiky

Tato disciplína se setkává s několika podivnostmi. Jejím úkolem je zajistit v zásadě to samé jako formální matematická logika, tedy určit pravdivost a nepravdivost výroků. Protože ale užívá přirozený jazyk, nevyhnutelně obsahuje vnitřní vágnost. Pojmy mají tedy vždy jak vágní, tak i subjektivní a emocionální význam. Ten se krom toho také mění v čase. Badatelé tedy hledali takovou konstrukci běžného jazyka, která by dovolila rozhodnutelnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Této vlastnosti jazyka říkáme nulová vnitřní vágnost, která ovšem není možná. Šlo tak o snahu dosáhnout přirozeným prostředkem komunikace něčeho, co je možné jen v exaktním světě. Z hlediska moderní doby jde možná o úsměvnou historku, tito lidé však věnovali roky velmi usilovné intelektuální práce. Konstrukt přirozeného jazyka nedosáhne ryze dvouhodnotové logiky, problémy ovšem přešly i do základu umělé inteligence.

Jaké vzpomínky ve vás domeček vyvolává?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články