Je zcela normální, že lidé hledají nejrůznější způsoby, jak zůstat mladí po co nejdelší dobu. Kromě moderních léků bychom také neměli zapomínat na ty staré.
S lidským pátráním po možnostech zlepšení vlastní kondice a prodloužení života není divu, že se objevují stále nové způsoby, jak toho zaručeně dosáhnout. Z toho důvodu také zažívají opakovanou renesanci staré metody, kterým se vrací celkem zasloužená popularita. Například akupunktura nebo terapie ledem fungovaly v tomto ohledu po celá staletí. Jak tedy prospět vlastnímu zdraví pomocí bodu Feng Fu a naprosto primitivní kostky ledu?
Jak pracovat s kostkou ledu a bodem na krku
Lehněte si na břicho a najděte si pozici, která pro vás bude co nejpohodlnější. Položte kostku ledu na bod vzadu na krku podle obrázku a nechte ji tam 15 – 20 minut. Ne ovšem víc. Během celého tohoto času odpočívejte a vypusťte všechno v okolí. Profesionální znalci akupunktury doporučují provádět celý tento postup dvakrát za den. Můžete také kostku upevnit šátkem nebo jiným materiálem, ostatně nejspíš se budete trochu vrtět.
Nebojte se chvilky ledového doteku, po nějaké době začnete cítit teplo. Není od věci zkonzultovat úmysl akupunktury nebo ledové terapie s doktorem, než se pustíte do delšího praktikování. Podle čínské tradice může kombinace bodu Feng Fu a kostky ledu omladit celé tělo. Stimulace bodu tímto způsobem vám může dodat novou energii a následně zahnat mnohé zdravotní neduhy. Jak konkrétně se tato terapie může projevit?
Proti bolestem hlavy a PMS
Jedním z prvních ohledů, kde se Feng Fu bod projevuje, je léčba bolestí hlavy, únavy a občasného motání hlavy. Tlak v kombinaci s chladem nebo teplem aplikovaný právě na tento bod vytváří energii, která je soustředěná hlavně proti bolesti. Led je v tomto případě nicméně nejlepší volbou právě na bolesti hlavy. Odborníci na akupunkturu už dlouho tvrdí, že existuje spojení právě se základem lidské lebky a symptomy premenstruačního syndromu.
Ten je předvídatelný a jeho projevy se objevují během dvou týdnů před menstruací. Když pak dochází kombinací tlaku a chladu ke stimulaci právě Feng Fu bodu, pomáhá redukovat projevy tohoto syndromu včetně křečí a výkyvů nálad. Stejně tak má přímou spojitost s menstruačním cyklem. Jeho stimulace tak může v případě potřeby navrátit tento pravidelný proces do normálu, pokud se vyskytnou nějaké výkyvy.
Kvalita spánku a věčný stres
Podle čínských učebnic medicíny pomáhá Feng Fu bod také s výrazným zlepšením kvality našeho spánku. Je totiž důležitým kontrolním centrem odpovědným právě za aktivity odehrávající se v hlubokých fázích našeho snění. Může také pomoci k rychlejšímu usnutí a zároveň neprobuzení se uprostřed noci. Následkem toho si tělo více odpočine a vaše spánkové návyky se postupně změní k lepšímu.
Bod Feng Fu dovede kromě spánkových cyklů ovlivnit také psychologické poruchy, deprese a úroveň vašeho stresu. Lidé, kteří tuto metodu použili, shodně uvádí, že po stimulaci bodu se jejich stres snížil a úzkostné pocity je znatelně opustily. Samozřejmě se ale nejedná o kompletní vyléčení diagnostikovaných psychologických poruch. Omlazení těla vám však může poskytnout dostatek energie a následně i impuls se s nimi vypořádat.
Narovnání pochroumaného trávení
Problémy s trávením se dají dost dobře napojit na všechny předchozí neduhy, se kterými může stimulace Feng Fu bodu pomoci. Klíčovými procesy pro správné trávení je už příprava potraviny, tedy produkce slin a polykání. Čím méně zpracované jídlo v ústech, tím více práce pro žaludek a tím větší vynaložená energie zažívání jako celku. Právě proto může Feng Fu i tímto způsobem redukovat bolest břicha, záněty a související křeče.
Číňané nejsou v dlouhém životě žádní nováčci. Většina metod, které se u nás objevují jako novinky, souvisí tak či onak s tím, co oni praktikují běžně po celý život. A akupunktura či právě probraná terapie ledem jsou jenom dva nástroje z širokého spektra možností, které východní nauky nabízejí. A poměrně často je lepší pomoci tělu jednoduchými principy, které využívají přímo jeho vlastnosti, než do sebe hned cpát chemii.
Jaký je váš náhled na čínskou medicínu?