Covid-19 může u některých lidí spustit cukrovku. Možná spadáte do rizikové skupiny i vy

Nová data naznačují, že nemoc covidu 19 může u některých lidí spustit cukrovku, ačkoli přesný důvod tohoto jevu zůstává neznámý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědci kolem celého světa si všimli během loňského roku nárůstu nových diabetiků, konkrétně tedy toho, že někteří pacienti s covidem 19, kteří neměli jakoukoli cukrovkovou historii, najednou měli tuto chorobu. Trend pobídl mnoho výzkumných skupin k zahájení výzkumů tohoto jevu; například tým z King´s College v Londýně a z Australské univerzity. Oba týmy vytvořili zvláštní databázi coby zdroj, kam mohou lékaři zadávat záznamy právě této kombinace.

Cukrovka z covidu nebo už předtím?

Svoje zprávy do systému velmi rychle dodalo více než 350 lékařů a týkaly cukrovky prvního i druhého typu. V tom prvním tělo napadá buňky slinivky, které produkují insulin, v druhém tělo sice inzulin vyrábí, ale dost na to, aby na něj buňky adekvátně reagovaly. Během posledních několika měsíců je vidět mnoho nových pacientů, který si buď vyvinuli cukrovku během covidu 19, nebo velmi krátce po jeho prodělání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Týmy teď začínají prověřovat, jak moc je spojení reálné – jako že nejspíš bude, protože virus má schopnost způsobit poruchu metabolismu cukru v těle nemocného. Některé studie už spojení našly. Soubor osmi studií například zahrnul více než 3 700 lidí hospitalizovaných s covidem 19 a ukázal, že asi u 14 % z nich se následně cukrovka projevila. Jasně jsou tedy patrní pacienti bez cukrovky, kteří ji získali během nemoci.

Covid 19 jako spouštěč dalších chorob

Spuštění cukrovky covidem 19 je tak vysoce pravděpodobné, otázkou zůstává proč a vědci mají několik teorií. První možností je přímý útok koronaviru na buňky tvořící inzulin. Případně jde o útok na samotnou slinivku, který nevyhnutelně ovlivní i tyto buňky. Další teorie uvádí, že virus napadá orgány odpovědné za regulaci cukru, jako střeva a nějakým způsobem pak nabourá obecnou schopnost těla zpracovat glukosu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jiné typy virů už byly s cukrovkou v minulosti spojeny. Obecně vzato může akutní virová infekce způsobit v těle několik zánětů, na které tělo reaguje produkcí stresových hormonů. Ty mohou způsobit vystřelení hladiny cukru a tento výkyv ne vždy ustoupí s odchodem infekce. Kromě toho jsou covidoví pacienti často léčeni steroidy, které hladinu krve také zvýší. Je tudíž možné, že i tyto léky se podílí na následném spuštění cukrovky právě u covidových pacientů.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články