Co všechno se děje během spánku s naším tělem a mozkem? Zažíváme toho více, než se zdá

Po dlouhá léta si vědci i běžní lidé mysleli, že mozek je ve spánku zcela neaktivní. Jenže už nějakou dobu je jasné, že to není pravda a že aktivita je často vyšší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během celé noci provádí váš organismus, a hlavně mozek mnoho činností, které jsou pro zdraví zcela klíčové a nepostradatelné. Spánek zahrnuje dvě fáze, mezi kterými během noci – či dne – přecházíte, REM a non-REM. REM je zkratka pro rapid eye movement, tedy rychlý pohyb očí, protože během této fáze se naše oči výrazně pohybují. Co se vlastně v průběhu spánku ve vašem organismu a mozku děje?

Non-REM a REM spánek

Non-REM je fáze, která celý spánkový cyklus zahajuje a celkově tvoří jeho většinu. Začíná lehkým spánkem, tzv. N1, a postupuje až do tvrdého spánku N3. Během tohoto procesu se váš mozek stává méně a méně vnímavým k vnějším podnětům, tudíž je postupně těžší se probudit. Myšlenky zpomalí, stejně jako většina tělesných funkcí, přičemž ve fázi N2 strávíte polovinu nočního času. Podle vědců právě během této doby mozek zařazuje dlouhodobé vzpomínky.

iZdroj fotografie: Pixabay

REM fáze se jmenuje podle toho, že se vám během ní oči pod víčky velmi rychle pohybují. Právě tady se odehrává naprostá většina snů, puls, dech i teplota se blíží k hodnotám během bdělého stavu. Je také velmi aktivní ta část autonomního nervového systému, který má na svědomí módy jako „bojuj či uteč“. Přes všechny tyto okolnosti je vaše tělo stále prakticky nehybné. Všemi fázemi většinou projdete asi třikrát až pětkrát za noc, první REM fáze má pár minut a s každým cyklem se prodlužuje.

Tělo žhavé nebo chladné

Tělesná teplota klesá během vašeho usínání a je nejnižší asi 2 hodiny před probuzením. Během REM fáze pak mozek dokonce vypíná tělesný termostat, takže teplota okolí vás ovlivňuje o to víc. Obecně platí, že nižší teplota v místnosti vede k lepšímu spánku. Ranní jóga nebo rozcvička pak rozproudí krev, tělo ohřeje a svižně vás nabudí. Váš dech se ve spánku také mění, s hlubším spánkem je pomalejší a pravidelnější, s REM fází se zrychluje.

iZdroj fotografie: Pixabay

V nejhlubší fázi spánku je také nejnižší puls a krevní tlak. Cévy mají možnost si odpočinout a zotavit se ze škodlivých vlivů, z čehož je ovšem opět vyruší REM fáze. Jakmile zavřete oči a začnete se posouvat k non-REM spánku, mozek se uklidní a přejde do klidnějšího režimu s jasným vzorem. Ovšem při snění se mozek chová prakticky totožně jako během bdění. Nejhlubší spánek je dobou pro opravy, čím jste starší, tím je ho méně.

Co zajímavého se vám naposledy zdálo a pamatujete si své sny?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články