Co se děje s našimi zuby, když spíme: Sliny nemohou plnit svou funkci, bakterie mají hostinu

Za běžného režimu máme pusu zavřenou a sliny uvnitř úst plní ochrannou funkci. Přes noc se ovšem začne dít nespočet zajímavých věcí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

„Když spíme, množství slin se snižuje a současně houstnou,“ vysvětluje zubařka, ortopedka a implantoložka Dr. Yuliana Romanova. Dalším důvodem pak může být zvyk spát s otevřenými ústy. Případně vás k tomu donutí potíže s dýcháním nosem. „Když v noci klesne množství slin, jejich ochranná funkce se zhoršuje. Imunoglobuliny, které bojují s bakteriemi uvnitř úst, v této době nevznikají.“ Přitom ovšem v ústech stále dochází k aktivitě bakterií.

Čilý život bez zábran

Podle toho, jak často a důkladně si čistíte chrup a ústa, sídlí na každém vašem zubu 1 000 – 100 000 bakterií. Jakmile usnete, jedinou jejich starostí je najít jakékoli jídlo. Protože jde o mikroskopické organismy, hodují na miniaturních zbytcích jídla, které zůstaly mezi zuby nebo na okraji dásní. A přestože už samotná přítomnost bakterií v ústech nezní moc přívětivě, věci budou ještě horší. Protože všechno, co se nají, musí také vylučovat. A bakterie nejsou výjimka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich výkaly jsou ovšem velmi kyselé. Natolik, že poškozují sklovinu na vašich zubech, čímž přispívají k jejich rozpadu i zánětům dásní. Tyto bakterie navíc nelze z úst zcela odstranit, můžete jen podniknout kroky k redukci jejich populace. Právě v zájmu takového stavu si před spaním zuby pečlivě čistěte a nezapomeňte na dentální nit. Čím méně jídla bakterie mají, tím méně jich přežije a bude takto škodit. Není to ovšem jediná věc, která se v puse děje.

Menší vnitřní slinění

Za bdělého stavu neustále polykáme sliny, ve spánku k tomu nedochází. V noci jich vzniká méně, takže bakterie a další organismy mohou celkem nerušeně prospívat. Jestli se vzbudíte a páchne vám z úst, může za to právě absence slin. To dovolilo bakteriím, aby přes noc svou populaci klidně znásobily. Podle výzkumů skřípe 8 % dospělých ve spánku zuby, jde o sklon odborně zvaný bruxismus. U dětí je to dle rodičů dokonce jedna třetina.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedává-li se na tuto aktivitu pozor, může vést i k velmi vážným potížím. Pokud totiž skřípete zuby, můžete ovlivnit jejich tvar, obrousit si sklovinu (enamel) nebo se kousnout do tváře. Stejně tak zvyšujete svou citlivost na horké a studené vjemy. Kromě vlivu na zuby vás to taky může vzbudit uprostřed noci, což narušuje váš spánkový režim. A protože tento pohyb vyžaduje svalovou aktivitu, nejspíš trpíte bolestmi čelisti, tváře nebo krku.

Zubní hygienu rozhodně nepodceňovat

Tohle je několik důvodů, proč zvláště před spaním ústní hygienu neodbývat. Jde totiž prakticky o vaše jediné nástroje, jak aspoň nějak ovlivnit noční aktivitu ve vašich ústech. Stav chrupu také negativně ovlivňuje to, pokud v noci nespíte. Obvykle totiž něco zakusujete a málokdy se jedná o zdravý salát. Jde o nějaké brambůrky, sladkosti a podobné pochoutky. U lidí s tímto režimem dochází častěji k rozvoji cervikálního kazu.

Procesy pak probíhají – kvůli menšímu slinění i změně složení slin – ještě rychleji. Jakékoli samočištění je pro tělo velmi náročné. Nemluvě o tom, že noční pochutiny jsou často zapíjeny sladkými šumivými nápoji, které zdraví také dvakrát neprospívají. Těsně před spaním je proto ideální nekonzumovat nic.

Jak pečlivě si před spaním čistíte zuby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články