I přiměřená konzumace alkoholu vede k zvýšenému riziku vývoje rakoviny. Rozsah náchylnosti záleží také na genetice a dalších faktorech.
Vypadá to, že stará výmluva ohledně toho, že trocha pití je dobrá pro zdraví, přece jen neplatí. Nikdo snad nepochybuje o škodlivosti nadměrné konzumace alkoholu, a to včetně rizika rakoviny. Dlouhodobě nicméně probíhá diskuse o vlivu mírného popíjení. Novým příspěvkem je studie doktorky Pek Kei Im. Alternativní teorie pak navrhují graf ve tvaru U, kdy příležitostný alkohol znamená riziko vyšší než alkoholismus či abstinence.
Hodně studií, které si však protiřečí
Na toto téma bylo během let provedeno mnoho výzkumů, které však často poskytly protichůdné závěry. Zčásti kvůli přítomnosti matoucích faktorů. Lidé, kteří nepijí vůbec, nejsou náhodná podmnožina populace a často se od umírněných konzumentů liší. Právě to může mít na jejich riziko značný vliv. Doktorka Pek Kei Im z Oxfordu se rozhodla podívat na specifickou skupinu abstinentů, kteří by přidružených faktorů měli mít méně.
Celkově vzato mají abstinující muži o 14 % nižší riziko rakoviny. Snížení rizika o 31 % spojily předchozí studie se specifickými rakovinami jako střeva, jater a jícnu. Většina lidí, kteří nepijí vůbec, tak činí z náboženských důvodů nebo kvůli výskytu závislosti v blízkém okolí. Jejich zahrnutí do studií může pak zkreslit srovnání. Následně se tým podíval na vzorek Číňanů, kteří mají genetickou intoleranci na alkohol. Od zbytku populace se budou lišit méně.
Dva geny a zpracování alkoholu
Existují dvě genové varianty (běžné ve východní Asii), které ovlivňují enzymy odpovědné za odbourávání alkoholu. Ty způsobují, že se acetaldehyd po konzumaci hromadí v krvi. Takto „vybavení“ lidé shledávají pití obzvláště nepříjemným, takže to dělají málo, nebo vůbec. Doktorka a její kolegové hledali tyto geny v DNA 150 000 lidí uložených v čínské biobance. Srovnali je pak s dotazníkem ohledně alkoholických návyků a 11 lety zdravotních záznamů.
Jen jedno procento mužů s jedním ze zmíněných genů pilo pravidelně. U skupiny s normálním genem to bylo 46 % a jejich riziko rakoviny bylo znatelně vyšší. Vypadá to však, že u lidí postrádajících enzymy na degradaci alkoholu zvyšuje acetaldehyd riziko rakoviny víc než u ostatních konzumentů. Nálezy naznačují, že alkohol přímo způsobuje několik druhů rakoviny, při zděděné nižší toleranci je riziko ještě větší. Dotyční ho totiž nedovedou dostatečně zpracovat.
Jak jste na tom s konzumací alkoholu? Máte s ním problémy?