Pouhých 28 dní bez alkoholu svede s tělem divy. Změní se vám chutě, apetit, zažívání i pokožka

Běžný člověk vypije každý rok asi 9,5 litru alkoholu a nejedná se přitom o závislého. Jednoduše tráví čas s přáteli a dá si pár drinků či nějaké to pivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během týdne si takový člověk dá menší objem alkoholu, například sklenku vína před spaním na uvolnění. Co by se podobnému průměrnému jedinci stalo, kdyby se alkoholu po dobu 28 dní ani nedotkl? Experimentu se zúčastnilo několik dobrovolníků, kteří sami chtěli zjistit, jak se absence alkoholu podepíše na jejich zdraví a také zevnějšku. Pro ty nejméně trpělivé – ano, změny tu jsou, a dokonce dost dramatické.

Změna apetitu, chuti na sladké a snů

Vypadá to, že s absencí alkoholu se zvedne vaše chuť k jídlu, ovšem ve skutečnosti více jedí právě lidé, kteří alkohol konzumují. Když s tím přestanou, potřebují najít způsob, jak si zaměstnat ruce. Je tudíž nejjednodušší je zaměstnat jídlem, když není po ruce pití. Může také vzrůst vaše touha po sladkém. Zejména sladký alkohol zvyšuje hladinu cukru v krvi, ovšem různí lidé v tomto případě reagují odlišně. Hlavně u lidí s cukrovkou jde o jisté riziko.

iZdroj fotografie: Pxhere

Po vynechání alkoholu mají někteří lidé problém pořádně usnout. Týká se to i těch, kteří si před spaním dávají jen sklenku. Nápoj vám sice pomůže rychleji usnout, celková kvalita spánku jde ale dolů. Při přechodu na režim bez alkoholu bude váš mozek nějakou dobu nejspíš rozhozený a můžete mít dokonce noční můry. Není ani ojedinělý výskyt bolestí hlavy, což ovšem znamená, že v těle dochází k závažným změnám a adaptuje se na nové podmínky.

Obnova jater a zažívání

Vaše játra se postupně začnou vzpamatovávat z předchozího režimu. Při pravidelné konzumaci alkoholu jaterní buňky odumírají a na tkáni se objevuje zjizvení. Játra se obvykle vzpamatovat mohou, jde ale o dlouhodobý proces. Logicky čím menší konzumace, tím rychlejší regenerace této tkáně. Silnou motivací může být změna barev na kůži, protože alkohol narušuje oběhový systém. Proto se při něm objevují skvrny a rané vrásky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Začne se zlepšovat vaše zažívání, respektive vrátí se do normálního režimu. Přítomnost alkoholu podporuje vylučování žaludečních kyselin, takže žaludek pomalu tráví sám sebe. To je taky důvod, proč při pravidelném pití jedí lidé mnohem víc. Při absenci alkoholu bylo pro účastníky studie již ve druhém týdnu velmi náročné odmítnout přátelské pozvání na skleničku. Lidé jsou zpočátku nadšení a zapálení, ovšem postupně vyžaduje udržení stavu silnou vůli.

Mizí kožní problémy a lépe se vstává

V průběhu třetího týdne abstinence zmizí kruhy pod očima a otékání tváří. Je to proto, že vylučovací systém opět funguje zcela normálně. Stejně tak je snadnější ranní vstávání. Jdete-li totiž spát byť jen lehce opilí, přeskočíte úvodní fáze spánku a jste rovnou v tom hlubokém. Jakmile však opojení pomine, obvykle se vzbudíte, což střídání cyklů naruší. Při nepití se spánkový „řetěz“ vrátí do normálu, takže opět těžíte ze všech jeho složek.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pití obecně omezuje produkci slin v ústech, což má krom jiného vliv také na vaše zuby. Bez alkoholu vám tak hrozí menší riziko vzniku dutinek a povrch vašich zubů se stává postupně silnějším. Nejen, že alkohol snižuje bolest, likviduje také chuťové i čichové buňky. Oba smysly se časem vrátí a vy se nejspíš budete divit, kolik chutí a vůní odhalíte i v normálním jídle bez koření. Bude to jako strhnout závoj.

Nadváha, krevní tlak a zklidněná mysl

V případě, že trpíte nadváhou, nejspíš znatelně zhubnete. Proporce jsou v tomto ohledu zcela individuální, ale čím déle bez alkoholu, tím větší rozdíl poznáte. Alkohol dále zvyšuje krevní tlak, takže jestli jste zachytili opakované potíže tohoto typu, máte zaděláno na hypertenzi. Krom toho dojde k drastickému poklesu rizika kardiovaskulárních chorob a kůže obecně bude mnohem čistší a také pevnější. Vyrážky a akné se postupně vytratí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Tohle je hlavně následek poměrů vody v těle, které se opět vrátí do normálu. Barevnost pokožky se také vyrovná a zmizí skvrny koncentrovaného pigmentu. Dost možná největší změnu ale zaznamenáte v denním rozpoložení, protože vaše mysl bude opět opravdu vaše. Budete vnímat věci jasněji a lépe se rozhodovat. Alkohol totiž způsobuje lehké otékání mozku, následkem čehož nedostatkem kyslíku odumírají jeho buňky.

Jak dlouho vydržíte bez skleničky alkoholu?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články