Je nebezpečnější marihuana, nebo alkohol? Problematická otázka rozděluje odborníky i veřejnost

Alkohol i marihuana jsou velmi rozšířené drogy, ale zatímco jedna se volně prodává v obchodech, druhá je ilegální. A to možná pouze kvůli nedostatku studií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco účinky a rizika pití alkoholu jsou zkoumány desetiletí, studie sledující dopad marihuany jsou omezené, proto je mimo jiné stále nelegální. I když situace se lepší, problematikou úmrtí na užívání marihuany se zabývala studie publikovaná v časopise American Journal of Public Health. Pak je tu problém, co vlastně znamená „horší“ nebo „nebezpečnější“. Myslí se tím, co je návykovější? Co více poškozuje lidský organismus? Nebo celou společnost? To vše jsou faktory, které je třeba vzít v úvahu.

Společenské dopady alkoholu a marihuany

Dlouhou dobu víme, že alkohol je spojen s celou řadou různých typů rakoviny, od ústní dutiny přes játra až po slinivku. Naopak existuje mnoho těch, kteří tvrdí, že konopí má řadu léčebných účinků. Bohužel důkazy pro toto tvrzení stále nejsou přesvědčivé. Způsob konzumace konopí může mít velký vliv na jeho krátkodobé i dlouhodobé účinky. Reakce na požití alkoholu a marihuany jsou silně individuální a navzájem podobné, obojí má zhruba stejný vliv na vaše kognitivní schopnosti, reflexy a úsudek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedna z nejkomplexnějších studií Davida Nutte zabývajících se škodlivostí drog však zjistila, že alkohol je v tomto ohledu nejhorší. Hlavně kvůli širším společenským problémům s ním spojeným byl alkohol hodnocen nejhůře, a to i ve srovnání s heroinem a crackem, které obsadily druhé a třetí místo. Na této škále, která zahrnovala jak individuální, tak společenská rizika, obsadila marihuana osmé místo.

Zdravotní následky užívání těchto drog

Stejně jako u krátkodobých účinků alkoholu a marihuany se i dlouhodobé účinky liší člověk od člověka. Při silné nebo dlouhodobé konzumaci může mít alkohol několik dlouhodobých projevů, například v podobě chronického onemocnění jater, slinivky břišní, srdce, žaludečních a zažívacích potíží, poškození centrálního nervového systému, erektilní dysfunkce, neplodnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dlouhodobé účinky marihuany nejsou tolik prozkoumané. Studie Amna Zehra z roku 2014 naznačuje, že konzumace konopí v pubertě může v pozdější fázi vést k problémům s vývojem mozku. Studie však nepotvrdila, zda jsou tyto problémy trvalé, nebo ne. Někteří odborníci se domnívají, že užívání marihuany může vyvolat nástup schizofrenie, zejména u osob, které ji mají v rodinné anamnéze. Ze zdravotního hlediska tedy vychází jako bezpečnější konopí, za čímž ale může stát nedostatek studií.

Domácí násilí a těhotenství

Studie Philipa Smithe o užívání marihuany a partnerském násilí zjistila, že páry, které užívaly marihuanu, měly v prvních 9 letech manželství nižší míru partnerského násilí než dvojice závislé na alkoholu. Naopak se ukázalo, že u mužů, kteří užívali marihuanu, byla výrazně nižší pravděpodobnost, že se dopustí násilného činu vůči své partnerce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Užívání alkoholu i během prvních týdnů těhotenství může mít na dítě dlouhodobé následky. Pokud žena pije alkohol během těhotenství, hrozí, že se jí narodí dítě s fyzickým, behaviorálním a intelektuálním postižením. Ani marihuana ale nemusí být bezpečná. Existuje podezření na souvislost mezi užíváním marihuany během těhotenství a nízkou porodní hmotností. 

Co považujete vy osobně za škodlivější drogu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články