Některé sny nám vysílají jasnou zprávu a mohou nás prý varovat před rakovinou a dalšími nemocemi

Někdy máme sen nebo noční můru obsahující zranění. A někdy je to natolik přesvědčivý zážitek, že nás donutí vzít takovou možnost opravdu vážně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová kniha Dreams that Can Save Your Life: Early Warning Signs of Cancer and Other Diseases navrhuje každému čtenáři položit si dvě základní otázky. Je tento sen o starosti o mé zdraví, nebo se to vztahuje na někoho jiného? Je ten sen varováním o skutečné fyzické nemoci, nebo jde o metaforu pro emoční problémy v mém životě? Inspirací pro knihu byl sen, který dvě ženy varoval před rakovinou prsu. A takový sen rozhodně nebyl jediný.

Sen s varováním a následná vyšetření

Kardioložku a fyzioložku probudil velmi živý sen, ve kterém jí operovali rakovinu prsu, operaci vedla žena. Navzdory absenci jakýchkoli symptomů se vydala na mamograf, který ovšem vyšel naprosto v pořádku. Navzdory výsledkům si vyžádala ještě ultrazvuk a označila konkrétní místo. K šoku lékaře tam skutečně rakovinu našel. Později podstoupila operaci, kterou prováděla žena, již nemocná lékařka jasně poznala z původního snu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mezinárodní výzkum pak ukazuje na dalších 18 žen, ke kterým přišlo ve spánku stejné varování. Spojoval je také pocit jasného významu konkrétního snu. Byl jasnější, živější, reálný a intenzivnější než běžné snění. Byly v něm jasné termíny, jasný pocit hrozby či zoufalství. Stejně tak si všechny dotyčné vybavily pocit fyzického doteku na prsou. Ve více než polovině případů pak vedl sen k vyšetření a následně jasné diagnóze.

Rozhodně nejde o jediný případ

Krátce po publikaci této práce se ozvalo mnohem větší množství lidí s různými druhy rakoviny, nicméně stejným varováním. Například u tlustého střeva byly sny o krvi na toaletě, což dotyčné dovedlo na kolonoskopii. Konkrétní sny tak jasně odpovídají příznakům a jednotlivým druhům rakovinného postižení. Mohou se také opakovat v různých formách ve snaze naší mysli předkládat více „formátů“ pro snadnější výklad a porozumění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Důležité je také si o těchto prožitcích vést záznamy, tedy deník. Víc jak 70 % obsahu snu – bez ohledu na jeho živost a detaily – zapomenete asi do 30 minut po probuzení. Několik slov nebo vět vám tak může vzpomínky snadno oživit. Jakmile se nějaký sen opakuje, je to obvykle signál, že se máme skutečně něco dovědět. Používá totiž nástroje jako znamení, symboly, anděly, zesnulé příbuzné nebo hlasy. A stále se nám tak snaží něco sdělit.

Techniky pro lepší zapamatování

Udržování záznamů vám pak pomůže dosáhnout pověstného „aha momentu“. Existuje také několik postupů na aktivnější přístup ke snění. Zaujměte jasný postoj a řekněte si: „Dneska budu snít a budu si pamatovat, o čem to bylo.“ Tento požadavek si ale napište a dejte si ho pod polštář. Pro vaši mysl je to jasná kotva a záměr. Berete tak sen z abstraktní roviny a děláte z něj něco konkrétního. Připravte se také na záznam po probuzení.

Vedle postele si připravte blok a pero, existují i aplikace na monitoring spánku včetně diktafonu. Jakmile budete tyto nástroje po probuzení teprve hledat, sen mezitím zapomenete. Po procitnutí zůstaňte co nejvíce v původní poloze, pohyby mají stejný efekt. Hlavně se nebojte snít. Je to zcela přirozená aktivita mozku, kterou jsme se naučili už v děloze. Cílené snění je tak prvním krokem v tréninku toho, jak se tyto zprávy naučit využívat.

Před čím vás v životě varovaly sny?

Zdroj: Amazon
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články