Test pozorovacích schopností: Najít 3 rozdíly za méně než 20 sekund zvládne jen skutečný génius

Ponořte se do tajů a historie klasického zemědělského stroje a při tom zkuste na dvou obrázcích traktoru nalézt 3 rozdíly.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Většina typů je vyrobena se 4 koly, najdou se však i traktory pásové. Většinou je pohání dieselový motor, celá konstrukce je adaptována na pohyb ve velmi náročných terénech. Podle odhadů pracuje na Zemi asi 25 milionů traktorů, v Česku jich máme v provozu slabě pod 100 000 kusů. Ještě před jeho vznikem zastávala podobné práce lokomobila. Zemědělské traktory pak vznikly na počátku 19. století. Nahrály tomu pokusy o využití zdokonaleného parního stroje.

Bohatá historie české produkce

První skutečně prakticky použitelný stroj měl spalovací motor. Konstruktéři v USA ho zprovoznili v roce 1901. Během první poloviny 20. let 20. století byly položeny základy traktorové výroby i v tuzemsku. Modernější koncepce začala v Plzni ve Škodových závodech během roku 1926. Další české firmy, které se této produkci začaly věnovat, byly Českomoravská-Kolben-Daněk, továrna Wichterle-Kovařík (WIKOV) v Prostějově i Svoboda motor Kosmonosy. Kolik najdete rozdílů na těchto dvou obrázcích?

iZdroj fotografie: Barletta Web

Společnost Svoboda motor Kosmonosy sídlila nedaleko Mladé Boleslavi. Sama vznikla počátkem 20. století, zabývala se výrobou stacionárních spalovacích motorů, zemědělských a dalších elektrických strojů. Na Národní zemědělské výstavě v roce 1924 pak představila traktory jednoduché konstrukce. Šlo o výkonovou řadu 5,7 a 10 koní. Traktory nesly označení Svoboda DK 5 a 7. Všechny verze měly podvozek o 3 kolech.

Tato optická iluze je skutečně matoucí a vyžaduje pořádnou mozkovou sílu. Najdete na obrázku dvě antilopy?

Nezvyklé řešení a velká popularita

Svoboda DK 10 měl už 4 kola. Současně disponoval velmi nezvyklým řešením přední nápravy, která se – inspirována kočárovým podvozkem – otáčela celá. Pro bezporuchový a velmi laciný provoz i nízké pořizovací náklady se tento stroj stal velmi populárním. V roce 1939 doznal modernizace, s drobnými úpravami se vyráběl až do roku 1949. Pokud si s rébusem a detaily stále nevíte rady, tady je podrobné řešení.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Vpravo chybí sloupek plotu, předěl v okně traktoru je širší a dveře stodoly jsou nižší. Ano, v těchto případech jde opravdu o detaily, je tedy vyžadována pečlivá prohlídka všech částí obrázků. Pokud vám některá z drobností unikla, zkuste svůj zrak dále trénovat pomocí optických hádanek.

Jak se vám v rébusu dařilo?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články