Optická iluze, kterou zatím vyřešily jen 2 % populace! V hejnu slepic se záludně skrývá rukavice

Naše mozky jsou naprosto vynikající v hledání a „vidění“ vzorců. Nenávidí totiž nahodilost. A rukavice ukrytá v hejnu slepic dokáže mozek hezky potrápit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slepice a rukavice, to zdánlivě nejde moc dohromady, že? Přesto se jedna pokrývka ruky zatoulala právě do tohoto hejna. Stejně jako například lékárničky mají i rukavice fascinující historii a pojí se s nimi mnoho zajímavých skutečností. Pokud byste je chtěli považovat za moderní vymoženost, jste na omylu. Lidé je totiž nosili už v dobách starověkého Egypta, Řecka či Říma.

Už od starověkých civilizací

V roce 2018 byl nalezen dokonce pár kožených boxerských rukavic. Ty se nacházely pod podlahou starověké římské pevnosti v Anglii a jsou datovány do roku 120 před Kristem. V Evropě nosili během středověku rukavice většinou dělníci, kteří se tak chránili před zraněním a udržovali si ruce v teple. Nelze si bez nich představit kováře, dřevorubce nebo kameníky. Zaměřte teď svou pozornost na slepičí hejno na obrázku. Najdete jednu rukavici, která se mezi nimi skryla? Na hledání však máte pouze 15 vteřin.

Módní záležitostí se však tento kousek oblečení stal až během 16. století. S výstřelkem začala francouzská královna Kateřina Medicejská. Angličtí gentlemani používali rukavici jako vyznání lásky. Posílali je totiž svým budoucím nevěstám. Že byla nabídka přijata, poznali v neděli v kostele podle toho, že si je jejich vyvolená oblékla. Na dvoře krále Ludvíka XV. (1710–1774) ovšem rukavice nejen dobře vypadaly, ale musely také náležitě vonět.

Základní výbava pro britskou dámu

S rostoucí popularitou kosmetiky, hlavně parfémů či krémů, to ovšem nebyl problém. Prakticky všechno bylo tehdy parfémováno, včetně nábytku v domácnosti. V roce 1834 pak přišel zlom. Xavier Jouvin totiž vynalezl střižnici, která jako první dovolila oříznout díly rukavice tak, aby dokonale padly na konkrétní ruku. Viktoriánskou dobu v Anglii si bez rukavic prakticky nelze představit – ženy tu měly jiné rukavice pro každou činnost.

Ve skutečnosti být přistižena bez rukavic bylo pro dámu obrovské společenské faux pas. Lze dohledat i katalogy, které ženám nabízely 21 druhů rukavic jako nutné minimum tehdejší dámy. Před vypuknutím 2. světové války se valná většina rukavic vyráběla z hedvábí. Po skončení konfliktu musela většina manufaktur přejít k umělým tkaninám, stejně jako k bavlně. Původní rukavice astronauta Neila Armstronga stále obsahují trochu měsíčního prachu.

Populární kultura a řešení

Rukavice si ovšem získaly věhlas i v populární kultuře. Obvykle s nimi byly spojené nějaké schopnosti, případně je mohl použít jen vyvolený. Klasika české sci-fi, tedy komedie Kdo chce zabít Jessii? například operovala s antigravitačními rukavicemi, které poskytovaly obrovskou sílu. Jiří Sovák s nimi trhal řetězy. Jestli se vám tu jednu ukrytou na obrázku stále nedaří najít, nezoufejte, pouze 2 % populace dokáží tento test zvládnout. Věnujte pozornost hřebínkům slepiček.

Ve 21. století rukavice neupadly, zůstalo jim však spíš ochranné využití. S příchodem latexu a dalších materiálů máme jednorázové ochranné rukavice při práci s chemikáliemi nebo domácím úklidu. Společenská role se omezila na bílé plesové rukavičky pro pány a krajkové nebo hedvábné pro dámy. Ty jsou typické svou délkou po celém předloktí, lze však najít i normální, krátké. Obrovskou popularitu si získaly také rukavice bez prstů dovolující lepší manipulaci.

Za jak dlouho jste uspěli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články