Během teplé letní noci se kroutíte a převalujete a nakonec jediná věc, která vám pomůže, je deka. Vypadá to, že tyto kusy látky mají přímo magickou moc.
Přikrývky nám pomáhají usnout a už jsme si na ně navykli natolik, že se bez nich neobejdeme za žádných podmínek. Dokonce i když je venku nebo v místnosti teplo, stejně se na noc přikryjeme. Jakou roli hrají deky v našem spánku, že jsme bez nich jako bez ruky? V čem to vězí? Důvodů je vícero a sahají od zcela psychologických a zvykových až po naprosto praktické. Deka je zkrátka náš nerozlučný společník a ovlivňuje naše spaní v mnoha ohledech.
Regulace teploty a rutina
Jsme teplokrevní živočichové, takže naše tělo si samo reguluje svoji vnitřní teplotu, proto se v horku potíme a v zimě třeseme. Jenže během hlubokého spánku mozek tento termostat vypíná, a my tudíž potřebujeme vnější ochranu. Přikrývka jednoduše izoluje naše tělo od okolí a dovoluje nám se zahřát a v tomto teple se udržet. K ochlazení organismu totiž nedojde hned, tato prodleva dovoluje si prostor vyhřát vlastním teplem, které pak přikrývka udrží na místě.
Zvyk použít na noc přikrývku zřejmě pochází už z pravěku, tudíž se stal velmi pevnou rutinou. Nejde o ochranu před divokými zvířaty (většinou), ale přikrývku na spaní používáme od dětských let a jde jednoduše o stejně pevný návyk, jako když při jídle skoro vždycky používáme příbor. Jde i o psychologický faktor, protože když si vlezeme do postele a přikryjeme se až k hlavě dekou, je to pro mozek spolehlivý signál, že se chystáme k odpočinku.
Stres, úzkost a ochrana
Jakmile pociťujeme stres nebo jakoukoli formu úzkosti, snaha usnout je obvykle zcela marná. Existuje však hormon serotonin spojený s příjemnými pocity, který hraje podstatnou roli také při našem usínání. Když se přikryjeme a jsme v teple, funguje to i na naši psychiku – začne se vyplavovat právě serotonin a mnohem snadněji odejdou všechny nepříjemné myšlenky. Díky přikrývce a rutině s ní spojené tak snadněji usneme a odpoutáme se od stresujících pocitů a úzkosti.
Přikrývka totiž vytváří bezpečné mikroklima, kde jsme jen my sami ve velmi příjemné teplotě. Naše kůže se tudíž ohřívá a všechen chlad je ponechán venku, prostě na nás nemůže. V takových podmínkách se mozek uklidní a uvolní. Deka tak rozpouští onen základní strach, který jsme měli jako děti – strach ze tmy. A právě úplné přikrytí nás od tohoto nebezpečí zcela izolovalo a cítili jsme se ochráněni. Ten pocit nám zůstává do dospělosti.
Máte nějaké zajímavé rituály spojené právě s přikrývkou?