Odteď už nikdy neposunete budík. Jeho odkládání stojí za únavou, zažívacími potížemi i narušenou imunitou

Statisticky strávíme celkem 3,5 měsíce života trefováním tlačítka na budíku. Občas to neuškodí, ale pravidelnost tohoto úkonu má některé neblahé dopady na naše zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První dopad, který pravidelné zamačkávání budíku (a tedy oddalování momentu vstávání) má, je narušení spánkového cyklu. Z toho plyne zhoršení kvality spánku během noci a tedy opětovná potřeba zamačkávat budík. Celý cyklus se tak opakuje. Jenže to není jediná oblast. Spánek je životně důležitý pro fungování a regeneraci organismu. Jeho narušení se tak projeví na našem vzhledu, váze, zažívání, případně i reprodukčních schopnostech.

Narušení samotného spánku a denní únava

Dvě hodiny předtím, než se reálně vzbudíte, už se vaše tělo na probuzení připravuje. Tělesná teplota vám stoupá a organismus vylučuje chemikálie, které jsou odpovědné právě za proces probuzení. Když vstanete po prvním zazvonění budíku, vaše tělo je perfektně připravené se plně probudit. Pokud ale budík odložíte a zase usnete, budete se později cítit mnohem unavenější. Vstupujete totiž do dalšího spánkového cyklu, který ale záhy přerušíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje představa, že delší spánek vás více osvěží, takže se budete po celý den cítit dobře. Bohužel to ale takhle nefunguje. Studie, provedené na skupině 20 000 lidí, ukázaly, že ti, co ráno zamačkávají budík, se obvykle cítí po celý den unavení. Pokud to děláte jen někdy, nemá to přílišný dopad. Jakmile se to ale stane návykem, likvidujete si spánkový režim v dlouhodobém horizontu. A z toho se nedá dostat dospáním, pouze změnou návyků.

Narušení zažívání a podráždění vaší kůže

Lidský organismus má vnitřní hodiny, které nejdou dost dobře změnit. Mění se postupem věku, nikoli technickými vymoženostmi. Ty dovedou vnitřní cyklus leda zmást, takže organismus neví, kdy má jít spát a kdy se probudit. Pak se budete většinu noci převalovat a výsledkem bude akorát méně kvalitního spánku. Pravidelnost takového narušení vede k problémům metabolismu, špatnému zažívání a buď hubnutí, nebo naopak přibírání na váze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ke zdravé kůži můžete dojít za pomoci mnoha krémů a dalších prostředků. Jenže kvalitní spánek je pro její regeneraci zcela klíčový. Kontinuální nedostatek kvalitního odpočinku způsobí její podrážděnost a silnou náchylnost k nejrůznějším vyrážkám a praskání. Nedostatek odpočinku zvyšuje také hladiny stresových hormonů, které snadno vedou k infekcím, vysoké produkci kožního mazu a ucpání pórů. A můžete se čistit, jak chcete, jen tím lepíte následky.

Narušená imunita a menstruace

Další stránkou, kterou pravidelné narušení spánkových cyklů ovlivňuje, je vaše imunita. Takto rozhozeni nejspíš zjistíte, že mnohem častěji stonáte a že i obyčejné nachlazení nebo rýma vás dovedou zcela odstavit. V narušeném organismu se zkrátka jakýmkoli neduhům velmi dobře daří. A v první řadě je nemá kdo zastavit hned u vchodu. Nepotřebujete do sebe cpát vitaminy z lékárny, stačí vám pravidelný a vydatný spánek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepravidelný spánek neovlivňuje jen hladiny stresových hormonů. Stejně tak jsou narušeny i reprodukční hormony a u žen tím pádem jejich perioda a ovulace. Přeskakování spánku a rozhození jeho rytmu vaše tělo dlouhodobě zásobuje stresem. Tyto zásoby pak snadno naruší váš cyklus, případně ho tělo začne vynechávat. Spánek je tak skutečně centrální oblastí lidského zdraví, jejíž narušení po delší dobu není radno podceňovat.

Jak prolomit kruh oddalování vstávání?

Pokud se na sobě právě těchto spánkových zločinů dopouštíte a pozorujete popsané problémy, nezoufejte. Snad není vše ztraceno, protože každý návyk se dá odnaučit. Respektive nahradit návykem jiným, pozitivním a přínosným. Prvním krokem je obecně větší aktivita. Moderní doba nás poutá k monitorům, jenže tělo potřebuje zdravý pohyb, ideálně chůzi nebo trochu běhu. Půlhodina denní chůze může váš sklon oddalování vstávání výrazně snížit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dejte si budík stranou postele, abyste pro jeho zaklapnutí museli vstát a udělat několik kroků. Letitý trik vám pomůže, protože se musíte skutečně rozhýbat, abyste se otravného zvonění zbavili. Další možností je zapnout světlo v místnosti, protože za světla se obecně spí hůře. A pokud nepomáhá nic, investujte do svého zdraví a kupte si budík, který funkci oddálení buzení nemá. Nejjednodušší řešení bývá nejlepší a pokud možnost není, nelze na ni navyknout.

Máte tento zlozvyk také? Zabírá vám na něj něco?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články