Chodíte často doma naboso? Zpozorněte, vystavujete se bakteriím, zraněním i problémům se zády

Odkopnutí bot, jakmile dorazíte domů z práce, je přesně to, co po náročném dni uvítáte. Jenže relaxace nohou se nerovná chození plně naboso, i když se jedná o váš příbytek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud doma pravidelně chodíte naboso bez trepek i ponožek, mohou nastat dokonce některé nepříjemné následky, které se podepíší na vašem zdraví. Stejně tak budou postiženy i krásné nohy, o něž se nepochybně snažíte důkladně pečovat. Rozumíme, že na přezutí někdy ani nemáte sílu. Následující seznam uvádí několik vlivů, které může mít denní praktikování bosé chůze po celém vašem příbytku.

Naboso se vystavujete bakteriím

 I když jste zrovna vytřeli podlahu, neznamená to, že jste se zbavili všech bakterií a roztočů. Povrchy v domě mohou vypadat čistě, jenže i tak jsou na nich mikročástice prachu a zadržují nebezpečné bakterie a plísně. Takže když po takovém povrchu chodíte přímo kůží, vystavujete se právě těmto vetřelcům, kteří se vám na pokožce nejspíš zachytí. Tento kontakt se posléze projeví ideálně na nehtech vašich prstů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Chůze naboso je velmi příjemná na trávě a jde o dobrý způsob, jak si ulevit od stresu. Když ale to samé děláte na tvrdém povrchu – třeba na podlaze – mohou vaše nohy docela utrpět. Měkké povrchy dovolují vašim chodidlům normálně došlápnout a podporují tak jejich vnitřní klenbu. Většina podlah je ovšem natolik tvrdá, že chůze bez další podpory způsobuje chodidlům nepřirozený stres a námahu. To se může projevit i bolestmi v kotnících a kolenech.

Zranění a problémy se zády

Po náročném pracovním dni je „vypuštění“ nohou, aby mohly volně dýchat, jistě velmi příjemné. Ovšem chůze po celém bytě nebo domě bez jakýchkoli bot a ponožek může vést ke zraněním i pádům. Vaše nohy se potí, což podporuje skluznost například na schodech. Studie ukázaly, že nošení bačkor, případně ponožek bez bot zvyšuje riziko pádů a také natažených svalů, které jsou často jejich důsledkem.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě, že budete mít po takové chůzi pocity bolesti v nohách nebo i zádech, je pro to dobré vysvětlení. Chodit naboso na tvrdém povrchu totiž způsobuje nerovnoměrné rozložení váhy na chodidlech. Tato disproporce pak může zhoršit už existující – byť minimální – abnormality. Tento efekt pak dosáhne dál do vašeho těla, například ke kolenům. Pokud tohle děláte pravidelně, nejspíš dojde i na záda, která se vám také ozvou.

Jaké obutí používáte na doma? Máte nějaké varianty?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Mocná léčivá síla chia semínek. Konzumovat se dají na 100 způsobů, využít se může celá rostlina a pěstování je snadné
Události247.cz
Události247.cz
Vánoce bez bramborového salátu? I to je možné. Brzy má totiž ve velkém zdražit potravina, která je pro jeho výrobu nezbytná
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Americké ponížení v Somálsku. Před 29 lety se v Mogadišu strhla bitva známá z filmu Černý jestřáb sestřelen
adbz.cz
adbz.cz
Sedáky v kuchyni vám umožní snížit teplotu v místnosti