Co dělat při sršním bodnutí: Je extrémně důležité nevynechat jediný úkon, abyste se vyhnuli ohrožení

Aby byl sršní jed pro člověka rizikový sám o sobě, je podle vědců potřeba i stovka bodnutí. U včel hrozí srovnatelné riziko asi u tisíce bodnutí tímto hmyzem najednou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Z toho plyne, že většina úmrtí spojená s takovou událostí není vyvolána samotným jedem, ale reakcí těla. Jed sršně (čeština dovoluje oba rody, tedy ten sršeň i ta sršeň) obsahuje například histamin a acetylcholin. Ty vedou k velmi výrazným otokům a také silným bolestem. Právě acetylcholin je stimulantem bolesti, sršní bodnutí je tak mnohem bolestivější než jakýkoli zásah od včely nebo vosy. Veškerý tento hmyz ovšem většinou neútočí jako první.

Narušení a první pomoc

Většina nehod či následných úmrtí pochází tedy ze situací, kdy lidé nějakým způsobem narušili sršní hnízdo. Objevuje se dokonce tvrzení, že některé druhy varují vetřelce průletem kolem těla a klapavým zvukem. Místo bodnutí většinou v rámci dní výrazně nateče, svědí a bolí. V četných případech jsou vjemy natolik silné, že narušují spánek i další aktivity a je nutná medikace. Při bodnutí je nutné se rychle přesunout jinam a vyhnout se dalším útokům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile je to možné, omyjte ránu mýdlem a vodou kvůli vyčištění. Při zasažení rukou a prstů odstraňte všechny šperky, při bodnutí na těle těsné oblečení. Otok i bolestivost a svědění potlačí led, aplikujte ho tedy na místo asi na 20 minut (pak bývá chlazení bolestivější než původní bolest). Mezi lidové postupy patří použití česneku – oloupat, rozdrtit a přiložit – nejspíš kvůli analgetickému efektu. Lze použít i cibuli, citron, jedlou sodu nebo ocet.

Podoby alergických reakcí

Místo zlepšení může dojít k opaku, což však znamená přítomnost infekce, pak je nutné vyhledat lékaře. Alergická reakce organismu se často projevuje výrazným svěděním a vyrážkou typu kopřivky. Takové reakce se ovšem objevují ihned po kousnutí a v každém případě může být intenzita odlišná. Mírnou je kopřivka kousek od bodnutí, někteří postižení také hlásili nízký krevní tlak. Ten vede k mdlobám a závratím či bolestem hlavy.

Silná místní reakce má podobu prodlouženého zánětu. Maxima dosahuje za 24–48 hodin a ustupuje za 3–10 dní. Mírnou reakci lze většinou zažehnat použitím antihistaminika nebo hydrokortizonového krému. Při jakýchkoli dalších příznacích a obecně vážnější situaci je ovšem na místě vyhledat okamžitě pohotovost.

Anafylaktická reakce a její projevy

  • Potíže s dýcháním
  • Oteklé rty, hrdlo a oční víčka
  • Zmatenost člověka, mdloby a závratě
  • Bušení srdce
  • Kopřivka
  • Křeče, nevolnost, případně zvracení
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jste-li vybaveni adrenalinem, je potřeba píchnout si ho sám. I tak ale vyčkejte na lékaře. Tyto projevy se při bodnutí hmyzem vyskytují u 3 % populace světa a jde o potenciálně smrtící situaci. Právě systémové reakce zahrnují asi 5–10 % všech bodnutí. Polovina navíc probíhá, aniž by měl dotyčný dřívější výraznou reakci na obdobný útok hmyzu. Vlastní injekce je doporučena při riziku takové reakce vyšším než 10 %.

Podrobnou strategii pro tyto případy s vámi vypracuje váš lékař, pokud jste v minulosti zachytili výraznější reakce na hmyzí bodnutí. Konkrétní riziko reakce zjistí pak vyšetření u specialisty. Při vyšším riziku než 10 % existují alergenové imunoterapie hmyzími jedy (AIT). Diagnostika je indikována u pacientů s předchozí reakcí. Senzibilitu lze totiž odhalit jen u 25 % dospělé populace.

Jaké nejhorší bodnutí hmyzem jste zažili?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články