Optická iluze pro bystré jedince: 3 červené šipky zapíchnuté v terči vůbec nevidí 85 % populace

Prohlédněte si pozorně obrázek s terči na šipky a najděte mezi nimi ten, který má v sobě zapíchnuté červené šipky. Tento úkol dokáže mnoha lidem pěkně zamotat hlavu.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě
                   

Optické iluze a obrázkové hádanky jsou skvělým způsobem, jak prozkoumat a otestovat vlastní schopnosti a myšlenkové funkce. V poslední době se těší stále větší oblibě, která ještě roste díky sociálním sítím. Ty totiž umožňují, aby se do výzvy zapojilo větší množství lidí, kteří je pak sdílejí mezi své přátelé. Pusťte se také do tohoto úkolu a zjistěte, jak jste na tom.

Jak fungují obrázkové hádanky

Podobně jako optické iluze bývají často vytvořeny pomocí geometrických tvarů, kontrastních barev nebo světla a stínů. Jejich kombinace dokáže navodit pocit pohybu, určitý předmět zvětšit nebo zmenšit, a některé dokonce daný objekt před vámi zcela skryjí, přestože leží přímo před vašima očima. Jelikož si mozek po většinu času dokresluje skutečnost podle dříve zažitých zkušeností, je velmi snadné jej ošálit.

Citronová hádanka: Dokážete najít odlišný plátek a zařadit se tak k těm nejlepším Čechům, kteří to zvládli?

Přínos obrázkových hádanek

Nejen, že si spousta lidí touto formou krátí dlouhé chvíle, ale také tím prospívají svému duševnímu zdraví. Pravidelné procvičování podobných úkolů vede dlouhodobě ke snížení stresu, míry úzkostí i depresí. Navíc pomáhají rozvíjet kritické a kreativní myšlení, stejně jako fantazii a kognitivní funkce mozku. Dokonce tímto tréninkem předcházíte případné ztrátě paměti a dalších mozkových funkcí v pozdějším věku.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

V tomto konkrétním případě je vaším úkolem najít červené šipky zapíchnuté v terči. Přestože všechny obrázky na první pohled vypadají stejně, schovává se mezi nimi jeden, který se od ostatních odlišuje. Pokud toužíte, aby pro vás toto cvičení bylo ještě náročnější, stanovte si pro jeho vyřešení určitý časový limit, do kterého musíte hledaný terč najít.

Řešení obrázkové hádanky

Jestli se vám podařilo tento nelehký úkol vyřešit, vaše mysl je opravdu bystrá a otevřená řešit problémy i neotřelými způsoby. V případě, že jste terč najít nedokázali nebo vám jeho hledání zabralo příliš mnoho času, dejte se rovnou do dalšího úkolu a zapracujte na svých dovednostech. Hledaný terč se šipkami se ve skutečnosti nachází v pravém dolním rohu obrázku. Šipky jsou zapíchnuté v jeho horní části.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

Jak rychle se podařilo najít terč s šipkami vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články