14 osmitisícovek za pouhých 6 měsíců. Horolozec překonal světový rekord o více jak 7 let

V roce 2019 zdolal Nirmal Purja všechny osmitisícové vrcholy během pouhých 6 měsíců. Tento počin shrnuje dokument „14 vrcholů: Nic není nemožné“.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

„Mise splněna!“ ohlásil Nirmal „Nims“ Purja z vrcholu Šiša Pangmy spolu se svými kolegy šerpou Mingmou Davidem, šerpou Galjenem a Gesmanem Tamangem. Bylo to v říjnu roku 2019 a nepálský horal a bývalý britský voják zrovna dosáhl obrovského úspěchu. Tím bylo zdolání všech 14 „osmitisícovek“ během pouhých 6 měsíců a 6 dní. Současně se splněním výzvy také zlomil historický rekord horolezeckého světa.

Nezlomný lezec a vítězství pro všechny

„Byl to neskutečný pocit a také obrovské vítězství. Pro každého, kdo má sen, kdo se chce vypravit dál. Chtěl jsem, aby moje výzva 14 vrcholů inspirovala lidi milující velehory. Hlavně jsem ale chtěl každému sdělit, že pokud si nastavíte správně mysl, tak dosáhnete všeho, bez ohledu na to, kdo jste nebo odkud pocházíte,“ prohlásil Purja. Netflix jeho cestu zpracoval do dokumentu s názvem 14 vrcholů: Nic není nemožné.

iZdroj fotografie: Pxhere

Krátce po jeho uvedení se mu dostalo obrovské chvály od lezců i diváků po celém světě. Purjova 189 dní trvající výzva byla legendárním horolezcem Reinholdem Messnerem shrnuta jako jedinečný počin v dějinách horolezectví“ a tento muž také dodal, že Purja má všechen jeho respekt. Messner byl přitom prvním, kdo v roce 1986 zdolal právě všech 14 vrcholů. Učinil tak bez kyslíkové podpory, zatímco Purja ji využíval.

Naslouchá pokorně svému tělu

„Musel jsem sestoupit dolů, abych mohl dosáhnout na další vrchol. Naslouchám svému tělu, a pokud se chcete dostat domů, potřebujete pokoru. Vždycky můžete vystoupat znovu bez kyslíku, jestli je to pro vás tak důležité, ale ne, když budete mrtví,“ podotkl Purja. Náročné cesty zachytil jeho tým pomocí GoPros, dronů, kamer a telefonů. Záznamy zaplnily asi sedm disků a režisér filmu se tak musel probrat cca 100 hodinami stopáže.

iZdroj fotografie: Pxhere

Snímek začíná rozvahami lezců o jednotlivých vrcholech, následně potkáváme Purju a jeho manželku Succhi. V dubnu 2019 se Purja chystá zdolat Annapurnu, o kterou se například kanadský lezec Don Bowie pokusil bez úspěchu třikrát. Dovídáme se také, že Purjovy cesty jsou první v sezóně, takže spolu se svým týmem nese a nastavuje provazy, které pak využívají další horolezci, kteří se na vrchol vypraví.

Film plný vrcholů i nehod

Dokument toho obsahuje opravdu hodně včetně téměř smrtelného pádu, několika záchran a také historie. Připojí se také chvíle s rodinou a pravděpodobně nejlepší záběry z vrcholků, jaké kdy v životě spatříte. Film 14 vrcholů: Nic není nemožné je jedním z mnoha snímků na toto téma, které byly v poslední době natočeny. Je to však asi nejdůležitější film o vysokohorském lezení, jaký byl kdy vytvořen. Dokumentuje jeden z největších úspěchů, který vůbec existuje.

iZdroj fotografie: Pxhere

Je to také snímek pro každého, a pokud se s rodinou nelezců rozhodnete pro jeden film na tohle téma, ať je to 14 vrcholů. Nirmal „Nims“ Purja je definitivně jedním z nejinspirativnějších, nejpozitivnějších a nejsilnějších lezců, který byl v roce 2021 ještě aktivní. Zbývá tedy jen vyčkat, do čeho se pustí příště. Jak totiž uvedl na konci dokumentu, to, co bude následovat, bude „ještě větší“.

Jste fanoušky horolezení, nebo vás vrcholy nechávají chladnými?

Zdroj: Gripped

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články