Tajemné jevy, které se doposud vědcům nepodařilo objasnit

I když by se mohlo zdát, že žijeme v době, kdy jsou všechny vědecké záhady pasé, stále ještě mají vědci několik starších restů. Máme tím na mysli podivné fenomény, které se doposud vědě nepodařilo uspokojivě objasnit. A kde je věda krátká, tak pochopitelně úřaduje fantazie a pověrčivost lidí, kteří dovedou udělat z komára velblouda.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Pojďme se tedy na doposud neobjasněné záhady podívat střízlivýma očima.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Ne všechny jevy jsou vysvětlené

Sněžný muž

Ať už tomuto tvoru říkáte yeti, bigfoot nebo sněžný muž, faktem zůstává, že zarostlý tvor podobný člověku byl mnohokrát spatřen polárníky, objeviteli nebo horolezci v různých, obvykle nedostupných oblastech. Existují dokonce i jeho snímky a filmové záznamy, byť jsou bohužel často nepříliš kvalitní. Zajímavé ovšem je, že se neobjevily žádné hmatatelné důkazy o existenci takového tvora – nemáme jeho kosti, chlupy, trus… A tak je pravděpodobné, že sněžný muž je ve skutečnosti někdo z místních obyvatel, který je navlečen do více vrstev koženého oblečení.

Intuice

Zatímco sněžný muž je téměř určitě smyšlený, intuice jako taková může existovat. Jde o nějakou formu předtuchy, která nám může napovědět, jak se máme v určité situaci zachovat. Můžeme jí říkat třeba šestý smysl nebo prozíravost, případně předtucha budoucnosti. Existenci intuice zřejmě podporují některé přirozené reakce našeho myšlení, které hledá pro uplynulé události logické souvislosti, podle nichž si tyto události pamatujeme.

iZdroj obrázku: pixabay.com
V mnoha případech mluvíme o mýtech

Díky tomuto mechanismu nastane paradoxní situace – dodatečně máme pocit, že jsme něco tušili předem. Dokázat neexistenci nějakého jevu, v tomto případě intuice, je však z vědeckého hlediska nesmírně těžké, ne-li přímo nemožné. Vše nicméně zatím nasvědčuje tomu, že intuice ani šestý smysl ve skutečnosti neexistují.

Mezi další doposud záhadné jevy patří:

  • Pocity deja vu
  • (Ne)existence duchů
  • Zážitky blízké smrti a život po životě
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články