Jen 1 člověk ze 100 dokáže najít na obrázku psa, který se liší. Zvládnete se zařadit mezi ty úspěšné jedince?

I když jde o zcela tradičního domácího mazlíčka, má pes mnoho dalších zajímavých charakteristik. Jeden chlupáč na obrázku se odlišuje od ostatních, zkuste ho najít.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Jestli máte někdy pocit, že už vás váš čtyřnohý přítel nemůže ničím překvapit, jste na omylu. V první řadě je to živý tvor, jeho chování se tak nedá vždycky předvídat. Vyskytnou se i momenty, kdy si navzájem nerozumíte. Tehdy vám kolikrát zbývá jen snažit se uhodnout zvířecí myšlenky a správně přečíst výraz v očích. Ačkoli tedy známe některé skutečnosti a dovedeme se psem hodně věcí vyřešit, objevují se stále nové poznatky.

Černobílé, nebo barevné vidění?

Otázka psího vnímání světa je něco, nad čím majitelé příliš nepřemýšlejí. Jestli také automaticky předpokládáte černobílý pohled, jste na omylu. Jejich oči mají stejné buňky, tedy tyčinky a čípky, jako mají lidé. Psi ovšem vnímají barvy odlišně. Například mají vynikající cit pro odstíny modré a žluté, na druhé straně nevidí zelenou a červenou. A jak je na tom vaše vidění? Podívejte se na soubor psích hlaviček a najděte v něm jednu odlišnou.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Skutečná psí láska?

Běhání za fenkami patří k normální náplni psího života, svádíme ho většinou na zcela pudové chování. Je však možné, aby se pes doopravdy zamiloval? Tedy byl schopen nějakého hlubšího citu? Pozorování badatelů ukázalo, že k tomu dochází. Dokonce i bez vlivu nejsilnějšího pudu, tedy potřeby rozmnožování. A mozek takových psů vykazoval i vyšší hladiny oxytocinu, kterému se také říká hormon lásky.

Odlišnou kočku na obrázku dokáže identifikovat jen jedinec s IQ 120: Zvládnete to, nebo se nechytáte?

Pes a jeho inteligence

Koncept inteligence není u psa jen něčím vágně vymezeným, ale naopak zcela jasně definovatelným a popsatelným. Testy a bádání prokázaly, že pes může dosáhnout intelektu asi na úrovni 2letého dítěte. Je schopen porozumět významu 250 slov, dokonce chápat jednoduché matematické propočty. K nejinteligentnějším psům se tradičně řadí border kolie, zlatý retrívr, pudl a také německý ovčák. Tápete-li stále v rébusu, tady je kýžené řešení.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Sloupek počůraný pejskem má slušnou šanci za nějakou dobu zrezivět. Jejich moč totiž obsahuje natolik silné kyseliny, že dokáží rozleptat i kov. Cca třetina psů jsou praváci, třetina leváci, zbývající pak nejsou nijak zvlášť vyhranění. Odhalit jednoho psíka s chybějící částí ucha se zdá jako snadná věc, ale přesto se to nemusí každému podařit. Své smysly je dobré neustále trénovat a udržovat ve střehu, třeba řešením podobných cvičení.

Jak jste si s hádankou poradili?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články