Optický test, ve kterém obstojí jen 1 člověk z 10. Najdete mezi domy ten, který tam nepatří? Máte na to 10 vteřin

Domy jsou pro nás dnes tak běžný koncept, že to vypadá, že se o nich nelze nic dalšího dovědět. To je ale omyl. Na obrázku se navíc nachází jeden odlišný od ostatních.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Koncept domu je s námi od dob prvních lidí. Ti potřebovali přístřeší, tedy trvalejší formu ochrany před okolními vlivy a také predátory. Tvar zůstával po celou historii člověka prakticky beze změny, vyvíjely se pouze stavební postupy a měnily materiály. Ve starých časech používali lidé zvířecí kůže a kosti, domy se přes chatrče vyvinuly ze stanů. Před vlastní stavbou využívali lidé hlavně jeskyně a další přirozené úkryty, které vybavovali nejvýše vstupem či kryty.

Prapočátky dnešních domů

Staré domy jsou velmi cenné pro archeology a historiky. Nejstarší budova na světě je Knap of Howar datovaná do roku 3 600 před Kristem. Pořád stojí. Jeden z nejlépe zachovaných starých domů se nachází v Tell Madhur v Iráku. Za prvního teoretika architektury je považován Marcus Vitruivus Pollio. V jeho pojetí je dům postaven z větví, dřeva a bláta. Byl tedy hodně podobný pravěkým chatrčím. Teď se chvíli soustřeďte na následující obrázek. Který dům se liší od zbytku?

iZdroj fotografie: Barletta Web

Staré domy neměly dveře, lidé do nich vstupovali otvory ve střechách. Stejně tak tu nebyly komíny ani okna, pouze otvory pro ventilaci. Lidé v Evropě v době před 4 000 lety žili v chatkách postavených z kamenů. V době bronzové se stavebním materiálem stalo hlavně dřevo. V první známé civilizaci, Sumeru, žili bohatí a mocní lidé ve velkých domech. Měli i hodně pokojů a stavěli příbytky z cihel. Šlo i o první patrové budovy s jedním či dvěma poschodími.

čísla žluté pozadí

Nastartujte zpět svůj mozek a najděte mezi řadou čísel 54 číslo 52. Vyřešením hádanky si zvýšíte IQ

Starověké rozdělení

Přízemí bylo obvykle využíváno jako skladiště, hlavně pro obilí a olej. Majitelé žili až v horních patrech, sloupy byly ze dřeva. Ve velkých domech žili také Egypťané. Jejich stavby byly velmi pohodlné včetně bazénů a zahrad. Okna byla stále jen v podobě děr ve zdech. Ve středověku vznikala rozsáhlá sídla, která hostila i společenské aktivity. V renesanci pak vznikaly celé paláce s veřejnými prostory i soukromými komnatami. Jestli stále tápete, tady máte řešení hádanky.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Holandské domky stavěné v 17. století byly velmi malé. V jednom bydlelo maximálně 5 lidí. Pokud jste si všimli chybějící kliky na dveřích jednoho z domečků na obrázku, pak patříte mezi velmi všímavé jedince. V případě, že se vám odlišnost najít nepodařilo, zkuste se pustit do dalších úkolů, které vám pomohou vytrénovat vaši pozornost a smysl pro detail.

Jak se vám v testu dařilo?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články