Nejprotivnější a nejzlejší člověk ve vašem okolí je ve skutečnosti ten, kterému na vás nejvíce záleží. Podle čeho to poznáte?

Mezi našimi přáteli se občas objeví člověk, který na nás může být ošklivý. Jenže kupodivu právě jemu na nás nejvíc záleží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naši přátelé umí být někdy podivní společníci a kolikrát nechápeme pohnutky jejich chování. Chceme od nich slyšet hezké věci, chceme jejich podporu a věrnost. Jenže občas narazíte na někoho, kdo je k vám brutálně upřímný, umí být i pěkně ošklivý a protivný. Podle psychologických studií je právě toto typ člověka, kterému na vás záleží ze všech nejvíc. Jeho protivnost a upřímnost jsou projevem toho, že vám chce skutečně pomáhat.

Přátelé lepší a horší

Narazili jste někdy na kamaráda, který vás přiměl cítit se kvůli nějaké situaci naprosto mizerně, místo aby vás podpořil? A choval se k vám ne zrovna mile a přívětivě, možná až trochu bezcitně? Pak vězte, že si toho byl zcela vědom a dělal to takhle naprosto cíleně. Právě blízcí přátelé mohou totiž schválně vyvolávat v druhých nepříjemné pocity, protože jim nejde o okamžitý efekt. Soustředí se totiž na to, abyste si udrželi nadhled a uspěli v delším horizontu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich přístup slouží k tomu, abyste se nad sebou zamysleli a jejich chování si vybavili někdy později. Tedy v momentě, kdy na vašem rozpoložení bude opravdu záležet. Tyhle „lekce“ vám dávají, protože jim skutečně záleží na tom, abyste uspěli a posouvali se dopředu. Je to paradoxní, ale tito lidé jsou momentálně krutí, aby dlouhodobě byli laskaví. Nad tímto přístupem se opakovaně zamýšleli vědci a provedli také řadu společenských experimentů.

Test skrze počítačovou hru

Experiment zaměřený na přátelský projev zahrnoval 140 osob zapojených do hromadného hraní počítačové hry. Každý z nich hrál s anonymním protihráčem A, oni byli hráč B. Nicméně nevěděli, že žádný hráč A ve skutečnosti neexistuje. Těsně před zahájením hry dostali od tohoto člověka vzkaz, kde uváděl, že se právě s někým rozešel. Někteří účastníci experimentu se na základě této informace chovali naprosto odtažitě, druzí soucítili s tím, co teď hráč A prožíval.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedinci, kteří soucítili s hráčem A a jeho problémy, vytvořili během hry silné emoce ve svých protihráčích, hlavně vztek a strach. Tedy emoce negativní. Bylo to určité nastínění toho, jak se hráč A může cítit. Tyto emoce ovšem během hry – střílečky a survivalu – vedly k vyšší úspěšnosti, což znamenalo ve výsledku radost z vítězství. Momentální negace tak vede při správném použití k dlouhodobé pozitivitě.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články