Zdá se vám zpáteční cesta vždy kratší? Nejste v tom sami, odůvodnění je prosté

Určitě jste někdy měli pocit, že zpáteční cesta z výletu byla kratší, než když jste na výlet vyjeli. Vědci nyní přišli s vysvětlením toho, proč tento efekt pociťujeme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už se vám někdy zdálo, že zpáteční cesta z plánovaného výletu byla mnohem rychlejší, než když jste na výlet vyráželi? Tento efekt byl v minulosti vědci vysvětlován tak, že jsme již s cestou seznámeni, a protože během ní již nad ničím tolik nepřemýšlíme, nepociťujeme plynutí času tak silně jako předtím. Nakonec ovšem z tohoto názoru sešlo a věda přišla s několika novými vysvětleními tohoto fenoménu.

Nadšení z neprobádané cesty

Jedno z nových vysvětlení vědy bylo takové, že když se chystáme na nové dobrodružství, většinou jsme z cesty naprosto nadšení a nemůžeme se dočkat, až dorazíme do cíle. Tato skutečnost ovšem vyvolává pocit, že je cesta nekonečná, a proto v momentě, kdy se vracíme a jsme již dostatečně spokojení, je pro nás zpáteční cesta pocitově kratší. Prostě již necítíme stejnou radost a stejně dobrý pocit z jízdy, jako tomu bylo, když jsme vyjeli z domova. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Časový prožitek při cestování

Pokud plánujete dovolenou, určitě máte nějaký itinerář, podle kterého se v průběhu příprav řídíte. Součástí vašeho plánu je jistě i daný čas, například kdy odjíždíte a v kolik budete na místě. To jsou podněty, které vás ve skutečnosti neustále nutí pozorovat vaše hodinky, abyste se mohli ujistit, že jde všechno tak, jak má. Jakmile však výlet skončí a vy se musíte balit domů, už vás tolik nezajímá, v kolik přijedete do svého domova. Desetiminutové zpoždění vás v tu chvíli nerozhodí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ověření fenoménu zpáteční cesty

Aby vědci dosavadní předsudky ohledně efektu zpáteční cesty podtrhli, rozhodli se pomocí další studie zjistit, zda stejný efekt pociťují lidé také při sledování videa. Subjektům tedy během zkušební doby přehráli dvakrát po sobě sedmiminutové záběry, na kterých jede anonymní osoba na kole. A jak vás již pravděpodobně napadlo, všichni zúčastnění potvrdili, že druhé video s cyklistou bylo podstatně kratší.  

Kdy jste pocit efektu zpáteční cesty zažili vy? 

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články