Nabíjení chytrých hodinek má svá pravidla. Dodržujte je, jinak hrozí výrazné zkrácení životnosti baterie

Lithiové baterie jsou nejnovějším standardem a běžně se používají v moderních elektronických zařízeních. Ovšem neplatí u nich některé zaběhlé postupy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud máte mobilní telefon, tablet, notebook, chytré hodinky nebo podobné zařízení, máte v něm lithiovou baterii. Ačkoli kapacita jejich energie časem nevyhnutelně degraduje, lithiové baterie podle všeho tuto skutečnost minimalizují. Kromě toho existuje také několik jednoduchých postupů, jak jejich životnost prodloužit a dlouhá léta z nich tak dostávat konstantní množství energie potřebné na všechny operace.

Vyhněte se nezvykle výhodným nabídkám

Zkoušet za každou cenu ušetřit se většinou nevyplatí. Pokud kupujete až příliš levné napájecí adaptéry, máte šanci narazit na mizerné napětí a další vlastnosti, které mohou baterii snadno poškodit, nebo dokonce plně „odpálit“. Ideálně by také zařízení mělo být během napájení vypnuté. Pokud jej nabíjíte zapnuté, vypojte napájecí kabel, jakmile baterie dosáhne svého maxima, dlouhodobě jí tím ulevíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nabíjejte přístroj v normální teplotě, ne za mrazu a ani ne v přílišném vedru. Stejně tak s přístrojem nepracujte, pokud opravdu „mele z posledního“ a má jen pár procent. Nepoužívejte ho vůbec při energii pod 5 %. K tomu patří zlatá zásada nenechat přístroj úplně vybít, zkrátka se ho snažte vždycky držet ve střední hladině nabití. Chytré hodinky jsou navrženy tak, aby byly nabíjeny během vypnutí, nikoli za provozu.

Skladování, extrémní teploty

Nikdy neskladujte chytré hodinky s kompletně vybitou baterií. Pokud nebudou delší dobu použity, je ideální nabití na polovinu kapacity, tedy 50 %. Vyhněte se oběma extrémům v teplotách, tedy jak mrazivému prostředí, tak přílišnému horku. Pokud není zbytí, omezte čas strávený v těchto podmínkách na minimum. Přílišné zahřátí je jeden z nejhorších stavů, do jakého se baterie využívající lithium mohou dostat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Celkově vzato se lithiové baterie liší od starých typů, které bylo nutné nejrůznějším způsobem formátovat a podivně přebíjet. Modernímu zařízení svědčí nejvíce udržování nabití v míře zhruba 30–80 %, kdy nedochází k přílišnému opotřebení stran nabíjecích cyklů. Každá baterie je navržená na několik stovek těchto cyklů, průměrně 400. Jak praví staré přísloví, nejlepší je zlatá střední cesta. A v případě lithiových baterií to rozhodně platí.

Zdroj: LilTracker

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články