Jeff Bezos se chystá s bratrem na výlet do vesmíru. První let plánují již na polovinu července

Elon Musk se technicky stane nejbohatším člověkem planety, protože jeho rival a skutečně nejbohatší člověk se vydá na orbitu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jeff Bezos se na palubě prvního letu společnosti Blue Origin vydá na cestu do vesmíru. Společnost plánuje první let na 20. července, kdy se loď s posádkou vydá více jak 100 kilometrů nad zemský povrch. Blue Origin k tomu použije opakovaně použitelnou suborbitální raketu New Shepard (Nový pastýř). Let bude trvat 10 minut a posádka při něm zažije přetížení přes 3 G, než se kapsle odpojí. V tom momentě dosáhnou stavu beztíže.

Nad Zemi a zase zpátky

V takovou chvíli se mohou pasažéři odpojit od sedadel a po dobu tří minut si užívat beztížný stav. Následně se opět připoutají a loď se ponoří do atmosféry naší planety. Loď i s posádkou přistane v poušti na západě Texasu, přičemž jí pomohou padáky v kapsli. Na zemi se všichni setkají se zbytkem obsluhy. Jedno místo v lodi je nabízeno v rámci aukce a aktuální výše nabídky je tři a půl milionu dolarů, tedy skoro 100 milionů korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výtěžek z aukce bude směřovat do nadace Blue Origin zvané Klub pro budoucnost. Mise této nadace je inspirovat lidi z dalších generací pro kariéru ve STEM. Vítěz aukce se přidá přímo k Bezosovi a jeho bratrovi na palubě New Shepard. Loď se jmenuje po druhém člověku a prvním Američanovi ve vesmíru. Pro Bezosova bratra byla pozvánka překvapením, něco takového údajně vůbec nečekal.

Sny, které trvaly od dětství

Jeff Bezos podle svých slov snil o cestách do vesmíru už od dětství. Zanedlouho se tak vydá na své největší dobrodružství se svým nejlepším přítelem. Bezos už dříve během roku odstoupil z pozice výkonného ředitele Amazonu právě proto, že se chtěl soustředit na Blue Origin a další charitativní projekty. Jeho poslední den ve společnosti nastane 15 dní předtím, než zamíří do vesmíru. Na internetu to spustilo mnoho vtipů na téma jeho opuštění planety.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při oznámení blíže zdůvodnil, proč chce být součástí prvního letu s posádkou. „Vidět Zemi z vesmíru člověka změní. Změní to váš vztah k této planetě, k lidstvu,“ prohlásil Bezos. „Chci letět, protože je to něco, co jsem chtěl celý život. Je to dobrodružství a hrozně moc to pro mě znamená.“ Konkurent v podobě Virgin Galactic Richarda Bransona se vydá na stejnou cestu později během roku, i když v reakci na Bezose je start uspíšen.

Zdroj: IFL Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články