Proč nemůžeme být vzhůru neomezeně dlouho? Dopady na lidský organismus bez spánku jsou fatální

Třetinu našich životů strávíme spánkem, jenže otázka zní, proč je vlastně tak důležitý? Mozek si zkrátka taky potřebuje někdy odpočinout.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Většina z nás si čas strávený odpočinkem v posteli jistě užívá, někdy by se však hodilo, kdybychom dokázali vydržet vzhůru třeba několik dní. Jenže bez ohledu na to, jak moc se snažíme, naše tělo se beze spánku zkrátka neobejde. A rozhodně nejsme jediní – netopýři a mývalové si zdřímnou klidně 20 hodin denně, sloni jen dvě. Ale všechna zvířata potřebují svůj odpočinek. Jenže proč tomu tak je a co se děje během spánku v našem mozku? A proč nemůžeme zůstat vzhůru po neomezeně dlouhou dobu?

Některé záhady kolem spánku

Jedna věc je naprosto jasná. Stačí vynechat jen jeden spánek a naše schopnost řešit i ty nejjednodušší denní věci razantně utrpí. Dokonce i zvířata, která se pohybují téměř bez ustání, mají nějaký mechanismus na zvládnutí spánku. To bylo ověřeno senzory na tělech ptáků, kteří létají bez ustání po dobu téměř dvou měsíců. Dávali si „šlofíka“, který trval asi 21 sekund, což za den složilo cca 41 minut spánku, a deaktivovali přitom jednu polovinu mozku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lidský mozek tohle umí taky, například pokud spíme na neznámém místě. Levá strana mozku pak nespí tak hluboce jako pravá, nejspíš jako stráž při potenciálním ohrožení. Což vysvětluje, proč se první noc mimo domov moc nevyspíte. V zásadě ale každý organismus, včetně těch bez mozku, potřebuje nějakou formu spánku – například medúza. I její nervový systém na noc přechází do odpočinkového režimu.

Spánek jako údržba mozku

Zatímco jsme vzhůru, vypotřebujeme zásoby molekul, které jsou potřeba pro základní mozkové operace, takže spánek slouží pro obnovu tohoto paliva mozkové tkáně. U zvířat bylo zjištěno, že během spánku se produkce těchto látek zvyšuje. Dalším aspektem je, že spánek není jen o odpočinku, že musí mít i další, jedinečnou funkci. Asi nejlepší vysvětlení je, že spánek pomáhá mozku roztřídit vzpomínky a důležité informace do dlouhodobé paměti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnoho výzkumů už prokázalo, že vzpomínky jsou jasnější v momentě, kdy mezi jejich zapamatováním a vyvoláním proběhne spánek, což je důležité i pro studium. Každá fáze spánku má odlišnou funkci. Hluboký spánek je určen pro skutečnou údržbu mozku, REM fáze pro třídění informací. Dostatek spánku je také podstatný pro snížení rizika chorob a pro udržení tělesné imunity obecně.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články