Výpočet IQ: Podaří se vám rozluštit slovo, které se skrývá v mozaice?

Otestujte své pozorovací a analytické dovednosti a prohlédněte si pozorně obrázek mozaiky. Mezi jednotlivými dílky a barvami je téměř dokonale ukryté známé slovo.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz
                   

Optické klamy a iluze jsou oblíbeným způsobem, jak otestovat vlastní schopnosti, a také možností, jak je postupem času vytrénovat. Jejich pravidelné řešení zlepší vaše kritické myšlení, kognitivní funkce i logiku. Díky tomu pro vás bude mnohem snazší řešit podobná zadání, ale také nacházet řešení na různé problémy a komplikace ve svém osobním i pracovním životě.

Jak vznikají optické klamy

Obrázkové iluze, hádanky, hlavolamy a optické klamy jsou nejčastěji vytvářeny použitím geometrických tvarů, kontrastních barev, světla a stínů. Jejich kombinací pak vzniká iluze pohybu, zmenšení nebo zvětšení určitého předmětu nebo jeho skrytí. Existují i různé umělecké kresby, které lze interpretovat různými způsoby, a je jen na představivosti a nastavení mozku, jak konkrétní obraz vidí.

K čemu se využívají optické iluze

Přestože se těší velké oblibě a jsou často šířeny a sdíleny na internetu a sociálních sítích, největší uplatnění mají ve vzdělávání a zdravotnictví. Setkáte se s nimi především při IQ testech nebo při tvorbě psychologického profilu. Pomáhají také při rehabilitacích po těžkém úrazu nebo vážném onemocnění mozku. Slouží ale i při výběrových řízeních jako součást psychotestů.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz

Rozluštěte ukryté slovo

V tomto konkrétním případě je vaším úkolem odhalit mezi mozaikou ukryté slovo. Kombinace nepravidelných tvarů a mnoha barev jeho hledání však značně ztěžuje. Pokud si chcete ještě zvýšit jeho obtížnost, můžete si pro jeho vyřešení stanovit přesný časový limit, do kterého musíte stihnout zjistit výsledek. Tak si navíc na vlastní kůži ověříte, jak dobře pracujete pod tlakem.

Řešení obrázkového testu

Jestli se vám podařilo slovo v mozaice odhalit, vypovídá to o vaší vysoké inteligenci a vynikajících pozorovacích schopnostech. V případě, že ještě hledáte nebo vám hledání skrytého slova zabralo více času, pak si obrázek zkuste prohlédnout i z jiných úhlů a vzdáleností. V záplavě barev a tvarů se ve skutečnosti ukrývá slovo KARANTÉNA. Jestli vaše hledání nebylo úspěšné, pusťte se rovnou do dalšího cvičení a zapracujte na svých schopnostech.

Jak rychle se vám podařilo rozluštit slovo skryté v mozaice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články