Hlavně v létě patří třešně k ovocnému evergreenu tuzemské kultury. Na tomto obrázku je celá řada párů třešní, jeden se však od ostatních odlišuje, zkuste ho najít.
Běžný člověk je možná odlišuje hlavně podle barvy. Tohoto ovoce je však možné rozlišit až 1 000 druhů. Liší se jak chutí, tak barvou, která sahá od žluté, červené a růžové až po zcela černé druhy. Pak se dělí na srdcovky, chrupky a polochrupky. Srdcovky se jmenují podle tvaru a jde o nejranější druh vůbec. Vyznačují se hlavně měkkou a sladkou dužinou se spoustou šťávy. U nás je nejpěstovanější odrůdou srdcovek Karešovka.
Malé balení pro vaše zdraví
Chrupky poznáte podle toho, že při zakousnutí křupnou. O třešních je už tradičně známo, že pomáhají lidem trpícím dnou. Pět hodin po jejich konzumaci prokazatelně klesá hladina kyseliny močové. Záchvaty choroby tak slábnou, případně klesne frekvence jejich výskytu. Podobný efekt mají na organismus také maliny. Minerálním složením se třešně blíží pověstným zeleninám jako špenátu nebo červené řepě. Zaměřte pozornost na obrázek a najděte jedny odlišné třešně.
V třešních najdete především hořčík, vápník, draslík, zinek, křemík a železo. Mezi vitaminy nelze pominout C, B a E. Za zbarvení tohoto tradičního ovoce mohou antokyany, které mají společně s vitaminem C vliv na pružnost a pevnost našich tkání. Obsahují také melatonin, který je pomocníkem na cestě ke kvalitnímu spánku. Je v nich dokonce větší množství, než jaké dovede vyprodukovat naše tělo. Antokyany obsažené v třešních se užívají i při léčbě demence.
Láska sportovců a nálety ptáků
Třešně si krom jiných skupin zamilovali hlavně sportovci. Jejich šťáva totiž ulevuje od křečí a celkově bolestí svalů. Jde tak o vynikající pomůcku během vytrvalostních aktivit, například horských výletů. Kromě mrazů patří mezi největší nepřítele třešní špačci, kteří na ně podnikají obrovské nálety. Za pár dní tak ozobou celý strom, hned za nimi letí moucha vrtule třešňová. Ta do plodů klade vajíčka a způsobuje tak jejich červivost. Tápete? Tady je řešení.
Zajímavé je, že tato moucha klade jen jedno vejce do každého kusu. Jeden plod totiž uživí pouze jednu larvu. Navíc si pokládky značkuje pachem, ví tedy, kde už byla. Pokud se vám podařilo najít jeden pár třešní s červenější barvou, máte opravdu oči jako ostříž. Jestli vám tato drobnost unikla, zkuste se procvičit pomocí dalších hádanek, za chvíli je budete zvládat levou zadní.