Jaké oko je vaše hlavní? Tento test ukáže, jestli je to levé nebo pravé: Najděte číslo 364 do 10 vteřin

Existuje hodně způsobů, jak si pročistit mysl a současně potrápit mozek. Jedním z velmi oblíbených jsou optické iluze nebo rébusy – v tomto máte za úkol najít odlišné číslo.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho rébusů vyžaduje i tzv. orlí oko, což není úplně prázdný termín. Orli jsou skutečně majestátní ptáci, samičky jsou trochu větší než samci. Jejich jasně viditelná bílá hlava a ocasní pera se objeví spolu s dospělostí zvířete, tedy ve 4–5 letech. U bělohlavých orlů se věří, že jsou starší než 30 let, případně žijí delší dobu v divočině. Partnerky mají na celý život a staví si velká hnízda na vrcholcích stromů, obvykle blízko říčních koryt.

Krásná zvířata a věrný život

Dospělí se většinou často vrací do stejného hnízda rok po roce a dále ho rozšiřují. Některá tak mohou mít i 3 metry na šířku a váží téměř tunu. Orli loví převážně ryby, stejně tak se živí kachnami, hlodavci, hady a mršinami. Hnízdo staví samci i samice, samička ovšem vybírá konkrétní místo. Oba pak také hájí své území, které má většinou několik kilometrů čtverečných. Teď se pozorně podívejte na sloupce čísel a najděte odlišné, tedy 364.

Záleží to na jejich zvyklostech a také frekvenci přítomnosti dalších orlích hnízd. Samice klade 1–3 (obvykle 2) vejce a to s rozkmitem 3 dnů. Mají velikost asi 7 centimetrů a mají špinavě bílou barvu. Sedí na nich oba rodiče, což trvá 35 dní. Mláďata v hnízdě zůstávají 11–12 týdnů, během kterých je budou rodiče podporovat v létání. U orlů je často vidět, jak cvičí křídla v hnízdě nebo na blízkých větví. Odehrává se to dny před prvním odletem z hnízda.

Stálá komunita, pokles populace

Mladí ptáci zůstávají v hnízdě nebo nedaleko ještě asi 6 týdnů, zatímco je rodiče stále krmí. Současně je učí lovit a rybařit samostatně. Mladí orli se pak pohybují v okruhu 160 kilometrů od hnízda. Je to doba, kdy dosahují dospělosti a jsou připraveni najít si partnerku. Populace orla bělohlavého se začala zmenšovat asi od roku 1940, což bylo spojeno s použitím pesticidu DDT. Počet plodných párů klesl asi na 450. Tady máte řešení dnešní mozkové výzvy.

V roce 1978 tak byli prohlášeni za ohrožený druh, DDT bylo v USA zakázáno o 6 let dříve. Tohle i další cílené snahy vedly k obnově jejich populace. Jestli se vám hledání odlišného čísla nedařilo a svůj zrak zatím za orlí prohlásit nemůžete, určitě vyzkoušejte další podobná cvičení.

Za jak dlouho jste jiné číslo našli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články