Při správné přípravě je popcorn zdravou pochutinou, kterou můžete jíst každý večer. Vědci prozradili, v čem tkví tajemství

Čím dál více lidí si vyrábí popcorn doma a ani netuší, co vše dělají pro své zdraví. Nejen, že popcorn objektivně zlepšuje náladu, ale také podporuje plodnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Popcorn je nedílnou součástí návštěvy kina, minimálně v Severní Americe. Donedávna se na něj nahlíželo jako na ve větším množství škodlivou potravinu, které bychom se měli raději vyhýbat. Jenže když si popcorn vzali na mušku samotní vědci, zjistili, že puknutá zrnka kukuřice mají nejen velmi nízkou kalorickou hodnotu, ale také zdravotní benefity.

Odkdy je tu popcorn s námi?

Kukuřice byla pravděpodobně pěstována jako domestikovaná plodina už před 9 000 lety, ale teprve v roce 2012 archeologové objevili první důkaz o popcornu v Peru: 6 700 let staré kukuřičné klasy poseté nafouknutými zrny. Nadýchaný popcorn, jak ho známe dnes, je zčásti výsledkem tisíců let pečlivého pěstování několika různých odrůd kukuřice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Popcorn se dlouho vařil v hrncích nad plamenem. V roce 1875 si však Frederick J. Myers v Kentucky nechal patentovat první zařízení na praskání kukuřice. O deset let později v Chicagu Charles Cretors vynalezl lehký elektrický stroj, který umožnil prodejcům snadný pohyb mezi davy. O osm let později tento model vylepšil Cretors přidáním zařízení, které také popcorn namastilo máslem a osolilo.  

Trpíte zácpou? Dejte si popcorn

Popcorn může mít pozitivní vliv na vaše zažívání a pomoci vám od zácpy. Je totiž nabitý vlákninou. Pokud sníte tři šálky popcornu, získáte až 3,5 g vlákniny. Důležitý je však způsob přípravy. Musí být připraven bez tuku a bez příchuti, pouze zahříváním. Popcorn podávaný v kině nebo obohacený máslem má vysoký obsah tuku, což naopak může zácpu zhoršit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Konzumace popcornu neovlivňuje pouze fyzickou kondici člověka, ale může přispět i k lepšímu psychickému stavu. Popcorn je potravina bohatá na sacharidy a má nízký glykemický index. To může vést k udržení hladiny serotoninu, což může zlepšit vaši náladu. Ale když přidáte cukr, sůl nebo olej, všechny výhody, které můžete od popcornu očekávat, jsou úplně pryč. 

Popcorn zvyšuje šanci na početí

Až donedávna měla tato pochutina pouze dvě známá využití: mohli jste ji nahlas křupat a rušit ostatní nebo ji házet na ty, kteří si povídají. Nyní se stala populární třetí funkce, popcorn totiž zvyšuje vaši šanci na početí. Obsahuje aminokyselinu arginin, která může pomoci zlepšit prokrvení svalů (včetně pohlavních) a stimuluje spermatogenezi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Premenstruační syndrom dává mnoha ženám pěkně zabrat. I úplné maličkosti je dohání k zoufalství. Dobrou zprávou je, že popcorn ve skutečnosti může být tím, co vám pomůže toto období překonat. Nejen, že zvyšuje hladinu serotoninu, ale také vám dodá stálý přísun energie a nebudete se cítit hladoví. Což vám v takovýchto náročnějších obdobích rozhodně prospěje.

Jaký typ popcornu vám chutná nejvíce?

Udělejte si popcorn bez tuku

Zdroje: BrightSide, CelostniMedicina, SeriousEats

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články