Nová metoda očkování je zcela bezbolestná. Alternativa v podobě tryskových injektorů je ideální pro lidi, kteří mají strach z jehel

Skoro 15 % lidí na celém světě trpí fobií z jehel. To jim velmi komplikuje očkování a další lékařské zákroky včetně hospitalizace. Nová metoda proto může značně pomoci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na celém světě má 15 % lidí fobii z použití jehel, a na tom samém světě dochází také ke 2 – 3,5 milionům nehod a úrazů spojených s injekčními jehlami. To v mnoha případech vystavuje zdravotníky všeho druhu do přímého kontaktu se závažnými infekčními chorobami. Takové situace řeší i nová bezjehlová technologie, která je již běžná v některých částech světa. Podává se skrze ni například vakcína proti koronaviru v Indii.

Úrazy, odpad a celková zátěž

V Maďarsku se tento postup používá při potížích ortopedického rázu. Značnou výhodou je také to, že některé léky jsou při tomto způsobu podání dokonce účinnější. Zařízení na podávání léků bez jehly bylo vyvinuto už v 50. letech 20. století. V minulých letech však tato technika doznala dalšího vývoje. Některé části světa tak operují s tzv. tryskovými injektory, které v tamním zdravotnictví dominují. Při pohledu na statistiky je to pochopitelné.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Johner Images

Kromě samotné fobie z jehel má také 30 – 40 % pacientů zkrátka nepříjemnou zkušenost s píchnutím, a mnoho lidí při takovém zákroku jednoduše omdlí. Šokující je však počet nehod spojený s jehlou a zdravotnickým personálem. Odhad je 2 – 3,5 milionů případů, což znamená vystavení nemocem jako žloutenka, HIV a další. Injekce jsou navíc zdrojem obrovského množství nebezpečného odpadu, což je další zátěž na systém i prostředí.

Stále širší použití a lepší účinnost

Tryskové vstřikovače neboli injektory vpravují léky do těla pomocí stlačené pružiny. Díky vysokorychlostní mechanice funguje nástroj skrze kůži i svaly. Tento americký vynález se v zemích stále více využívá především v procesu očkování či pediatrii, použití nachází i v lokální anestezii. Jeho popularita roste také v oblasti dermatologie, hlavně u případů nadměrného pocení. Dále se s ním podávají steroidy, antibiotika, sedativa, vitamíny a minerály.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Budai Mozgásszervi Magánrendelő

Během posledních dekád se několik studií zaměřilo také na souvislost podání a účinnosti vakcíny či jiného léku. Konkrétně šlo o očkování na sezónní chřipku, čtyři MMR vakcíny a BBG očkování u novorozenců. Například inzulin podaný tryskovým injektorem zvyšuje koncentraci volného inzulinu v krevní plasmě díky lepší absorpci. Injektor tak způsobuje rychlejší nástup efektu této látky na postižený organismus. Překonává i inzulinové pero.

Záněty, klouby a psychická pohoda

Když se pacient dozví, že jeho bolest nebo jiný problém lze spravit pomocí injekčního zákroku, mnohdy se toho bojí mnohem více, než původního problému. Část pacientů tak v důsledku tohoto strachu nebo reakce na injekci lékaře ani nevyhledá. Tryskový injektor se ale velmi osvědčil u pacientů se záněty, které se takto daly řešit přímo na místě. A které se také vyskytují u 75 % lidí, tedy vlastně u většiny populace.

Patří sem zánětlivé onemocnění kyčlí, ramen a kolen a jde o osvědčenou metodu i na nechvalně proslulý tenisový loket. Stejně tak na problémy s patou, osteoartrózou a Achillovou šlachou. Léky jsou totiž rozprostřeny pod kůži rovnoměrně a stejně tak podél šlach. Nedochází proto ke koncentraci na jedno místo, což je právě případ jehel. Kromě toho jsou pacienti obecně mnohem klidnější, pokud zjistí, že je nemusí nikdo nikam bodat.

Jaký je váš vztah k injekcím? Máte s nimi problémy?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články