Poslech hudby před spánkem může negativně ovlivnit jeho kvalitu, ukazují studie

Odborné studie, které probíhaly v Texasu, zjistily, že poslech hudby před spaním může vést ke vzniku tzv. ušních červů.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Jako ušní červi jsou nazývány chytlavé písničky, které nemůžeme dostat z hlavy. K tomu většinou dochází, pokud posloucháme hudbu těsně před tím, než jdeme spát. V minulosti se tvrdilo, že hudba na náš mozek působí uklidňující efektem a mnohdy může být až uspávací. Nejnovější studie ale tuto skutečnost vyvrací a přichází s objevem, který je naprosto opačný. Poslech hudby nejen prodlouží dobu potřebnou k usnutí, ale také negativně ovlivní kvalitu našeho spánku. Mozek, který spí, totiž hudbu zpracovává ještě několik hodin poté, co dohrála. 

Chytlavé songy jsou ty nejhorší 

Do studie byla zapojena hudba s chytlavou melodií, ale i textem. Jednalo se o písničky, u kterých bylo prokázáno, že máme tendenci si text opakovat i ve chvíli, kdy jsme vzhůru. Tento vliv na náš mozek nemá jen populární hudba, ale také poslech skladeb instrumentálních. Je vědecky dokázáno, že náš mozek zpracovává hudbu i poté, co již žádná nehraje. Tím dochází k neustálému opakování písně v naší hlavě, mozek proto není schopen „vypnout“ a odpočinout si. 

iZdroj fotografie: Pexels

Na základě provedené studie bylo také zjištěno, že instrumentální hudba, která by měla působit uklidňujícím dojmem, má na náš mozek naprosto opačný dopad. Její zpracování totiž našemu mozku trvá dvakrát tak dlouhou dobu. Při poslechu hudby je proto doporučeno dělat si často přestávky. A také je zapotřebí vynechat poslouchání písniček během toho, co se chystáme jít spát. Pokud už se vám v hlavě nějaká vlezlá písnička usadila, zkuste mozek zaměstnat jinak.

Nesledujte televizi ani nehrajte videohry

Před spaním také není dobré sledovat obrazovku. Mnohem lepší, a pro spánek prospěšnější, je si před spaním přečíst část knihy nebo sepsat seznam úkolů na druhý den. To nám totiž pomůže nejen uklidnit mozek a připravit ho na odpočinek, ale díky tomu, že budeme mít povinnosti sepsané na papíře, přestaneme na ně během noci myslet a rychleji a klidněji usneme. Vraťme se však ještě k ušním červům. Ze studie, které se zúčastnilo více než 200 lidí, vyplynulo, že chytlavé písně nám nejen oddalují spánek, ale také nás z něj budí. 

iZdroj fotografie: Pexels

Během spánku procházíme postupně čtyřmi fázemi. První tři jsou známé pod pojmem NREM fáze, poslední je REM fáze. První část trvá zhruba 5 minut a jsme si během ní plně vědomi svého okolí, svaly se ale postupně uvolní a klesá nám srdeční činnost. Během druhé fáze je mozek stále plně při vědomí, ale snižuje se nám teplota a zastavuje se pohyb očí. Dostáváme se do třetí etapy, která je charakterizována jako hluboký spánek. Zhruba za 90 minut se dostaví REM fáze, naše srdeční činnost se zrychlí, oči se začnou pohybovat a nám se začnou zdát sny. 

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články