Řešení online kvízů a různých rébusů se v poslední době stalo na internetu a sociálních sítích docela trendem. Mezi čísla se v tomto případě zamíchalo několik písmen.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vám voda přijde nejdřív hrozně studená, ale za chvíli je to lepší? Proč některé vůně spouští konkrétní vzpomínky? Proč to vypadá, že při cestování pluje měsíc s námi? Percepce neboli vnímání je proces, jakým každý člověk přijímá a zpracovává podněty přicházející z okolí. Ty pak mozek překládá či skládá dohromady tak, aby měly nějaký smysl. Počitky ze smyslů jsou tedy přeloženy do neurálního kódu.
Naše filtrace vnějšího světa
Vnímání tak vybírá, organizuje a překládá smyslové vjemy, aby nám svět kolem nás dával smysl. K tomu se ovšem pojí ještě jedna věc, tedy zkušenost. Prakticky nic z okolního světa totiž nevidíme poprvé. Setkali jsme se s tím už kdysi a mnohokrát. Mozek je tím pádem schopen si tyto věci doplnit ze zkušenosti. Nepotřebuje vidět třeba druhou polovinu auta, ví, že tam je. Teď se ale podívejte na obrázek a zkuste najít všechna písmena S.
Nejen, že náš mozek tyto vzorce doplňuje, on je hlavně zoufale potřebuje. Proto má sklony nacházet je i tam, kde reálně nejsou. Tento jev se jmenuje pareidolie a dochází k němu například u podivných tvarů spatřených v kameni, mracích nebo oblacích kouře. Během teroristických útoků z 11. září kolovala fotka, na které měla být v kouři tvář ďábla. To byl přesně případ pareidolie, kdy jsme viděli známý tvar v něčem zcela normálním.
Hrátky jednoho mozku s druhým
Právě na těchto zákonitostech jsou postaveny optické iluze. Víme totiž, jak vnější svět vnímáme, takže lze dosahovat pokřivení tohoto „příjmu“. Asi nejjednodušším způsobem je odvedení pozornosti. Děje-li se totiž něco kolem nás, jsme schopni najednou zachytit jen určitý počet věcí. Soustředíme se tak na to nejvýraznější, na což spoléhají salónní kouzelníci, stejně jako zloději a podvodníci. Jestli stále tápete, tady je řešení rébusu.
Kouzelník obvykle používá velmi výrazných prostředků, projevů a rekvizit, díky kterým však v pravou chvíli odvede pozornost od klíčové drobnosti, třeba výměny předmětů. Právě z toho vychází iluze. A pokud vás hledání písmen bavilo, můžete vyzkoušet i další hádanky.