Primitivní hádanka, která lidem zamotala hlavu: Na obrázku se schovává kočka, ale většina není schopná ji najít

Ačkoli kočky nikdy nepotkala plná domestikace, jsou jedním ze zvířat, která provází člověka po většinu jeho civilizované historie. Našly v nás přítele a my v nich spojence.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Ještě před usazením člověka a jeho přechodem k zemědělství byli našimi největšími spojenci psi. Důvod je jasný – lovili jsme divokou zvěř a měli je jako pomocníky. S pěstováním obilí a vybudováním sýpek přišel klíčový problém, tedy myši. A pak se ve vesnici objevila kočka a jako osamělý kovboj začala tuto havěť lovit. Farmáři poznali, že je prospěšná, a vycházeli jí vstříc. Tak začala jedna z nejprospěšnějších spoluprací v životech obou druhů.

Šplhání po stromech není jen tak

Genom kočky domácí se z 95,6 % shoduje s tygřím. Se svým předkem z džungle sdílí i mnoho vzorců chování. Ty zahrnují značkování teritoria škrábáním, hru s kořistí nebo značkování močí. Badatelé jsou toho názoru, že jde o jediné savce, kteří nedokáží vnímat sladkou chuť. Kočky jsou sice krátkozraké, mají ovšem mnohem lepší noční i periferní vidění než člověk. Podívejte se teď na obrázek se psem v lese a zkuste najít schovanou kočku.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Umí skočit až do 6násobku vlastní délky a podle všeho mají 18 prstů – tedy 5 na každé přední tlapce, po 4 pak na zadních. Jejich drápy jsou ovšem zahnuty dolů, takže mohou po stromech šplhat jen směrem vzhůru. Proto často vylezou na strom a pak nevědí, kudy dolů. Jejich klíční kost není spojena s dalšími kostmi těla, drží ji jen okolní svalstvo ramen. Zatímco lidé mají dohromady 206 kostí, kočky se mohou pyšnit celkem 230.

Role pachu a kdy se vejde do škvíry

Pachy hrají pro kočku významnou roli. Má dokonce zvláštní orgán, který jí dovoluje ochutnávat pachy ze vzduchu. To je důvodem, proč vás někdy upřeně pozoruje a má při tom otevřenou tlamu. Hmatové fousky, tak charakteristické pro její čenich, má i na zadní straně všech pacek. V poměru k hlavě mají kočky největší oči ze všech savců. Když se pohybují, dělají jen naprosté minimum hluku. Plíží se tak ke kořisti i k vám.

Během skoku pak udržují rovnováhu pomocí ocasu stejně jako veverky. Fungují tak i při chůzi po vrcholku plotu nebo na větvích. Hmatové fousky dělají přesně to, podle čeho se jmenují. Dovolují kočkám „cítit“ svět okolo. Především pak určují, kam se kočka „vejde“. Jakmile projdou fousky například trubkou, protáhne se jí i celá kočka. Ačkoli vidí rychle se pohybující kořist, pomalu se pohybující předměty tolik nevnímají.

Řešení hledání skrytého zvířete

Kočky jsou poměrně zdatnými plavci, vodu ale obecně nemají rády. Existují i takové, které mají více prstů než zmíněných 18. Takovým se říká „polydaktylní“. Průměrná délka života koček roste podobně jako u lidí. Mezi lety 2002–2012 se podle Banfield Pet Hospital zvýšila o víc jak rok. Stále tápete u rébusu? Povšimněte si, že těsně nad hlavou psa je kmen podivně vykrojený. Od tohoto místa se rýsuje tlapka a mezi větvemi je patrný obrys těla.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Podle webu Huggington Post spí kočky v průměru 12–16 hodin denně. Pokud se během života drží převážně uvnitř domu, žijí celkově déle. Populární předení má mnoho účelů. Jde o metodu sebeuklidnění, vyjádření radosti i stresu a úzkosti. Mimochodem, dospělým nedávejte mléko, ale jen vodu. Na trávení mléka jsou vybavena pouze koťata, později tuto schopnost ztrácejí. Ano, mléko jim bude chutnat, kočku budou ale následně trápit průjmy.

Jak se vám v rébusu dařilo?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články