Test inteligence: Najdete mouchu, která mezi ostatními nemá co dělat? Prozradí vám, zda máte nadprůměrné IQ

Funkcí optických iluzí je změnit perspektivu vnímání uživatele. Spojují v sobě trénink a hru, lidé je proto vyhledávají. Třeba jako toto hledání odlišné mouchy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mouchy dovedou být velmi obtížným a rušivým prvkem prakticky v jakémkoli prostředí. Reálnou hrozbou jsou pak především v potravinářství nebo farmaceutickém průmyslu. Vzato z čistě vědeckého hlediska jde však o velmi zajímavá stvoření. Nepřekvapí, že jejich rozmnožování, krmení, a dokonce způsob pohybu jsou zcela jedinečné. Ačkoli se shromažďují na pevných produktech, veškerá jejich strava je ve skutečnosti zcela tekutá.

Tekutá strava a rychlost metabolismu

Vychází to jednoduše z absence jakékoli tlamy, mouchy mají sosák. Mohou tedy pouze pít, tudíž si veškerou pevnou potravu upravují. Používají k tomu žaludeční šťávy, kterými pokryjí pevnou potravu a rozpustí ji na tekutinu. Moucha je navíc vybavena chuťovými buňkami i ve svých končetinách. Jakmile dosedne na cokoli od trusu po váš oběd, trochu se projde, čímž povrch ochutná. Podívejte se pozorně na obrázek a najděte jednu odlišnou mouchu.

Když je řeč o trusu, mouchy ho trousí opravdu hodně a je jim docela jedno, kam to bude. A protože je jejich strava tekutá, funguje jejich metabolismus opravdu velmi rychle. Vědci proto odhadují, že vylučují prakticky při každém přistání. A to i v případech, kdy jde o jejich budoucí jídlo. Z toho všeho logicky vychází, že jde o hmyz šířící mnohé choroby. Salmonela a E. coli jsou jen špičkou ledovce. Postiženy jsou pak hlavně potraviny a nádobí.

Všudypřítomný zrak

Krom toho, že mají mouchy asi 20krát rychlejší vnímání okolí než člověk, jsou schopny vidět i za sebe. Což je důvod, proč je kolikrát tak těžké je trefit plácačkou nebo rukou. Například rušení televize je pro ně pomalu se pohybujícími tečkami. Jejich oči jsou složené z mnoha malých oček, které jim poskytují rozhled na téměř 360 stupňů kolem jejich těla. To jim dovoluje perfektně navigovat během letu a současně zachytit jakékoli nebezpečí.

Jejich průměrná životní dráha je cca měsíc, respektive 30 dní. I za tu pro nás krátkou dobu toho však stihnou poměrně hodně. Nakladou asi 500 vajec, která jdou ven v dávkách po 75 až 150 kouscích. Ačkoli tedy nežijí dlouho, stačí několik jedinců a dostatek zdrojů, aby zamořili jakékoli místo. A zdrojem potravy je pro ně prakticky cokoli organického.

Množení a partnerský život

Vzhledem k dosavadnímu přehledu jejich návyků nepřekvapí, že ani hygiena během rozmnožování není u much silnou stránkou. Moucha domácí totiž naklade vejce prakticky kamkoli od trusu do hnijících mrtvolek nebo rozkládajícího se ovoce. Je to proto, aby měly čerstvě vylíhlé larvy dostatek potravy. Oči samečků mají také zvláštní místo pro hledání partnerky, což dělají prakticky neustále. A právě na oči je třeba se soustředit při řešení této hádanky, jedna moucha je má totiž oranžové.

Kdykoli se samečkovi do tohoto „zaměřovače“ během letu dostane samička, dojde k „zamčení“ jako u stíhačky pronásledující nepřítele. Po vylíhnutí larev trvá vývoj do dospělého jedince pouhých 10 dní. Jakmile máte tedy někde „pár much“, velmi rychle se z toho může stát solidní zamoření. A čím tepleji, tím rychleji se tento hmyz množí. Běžná popelnice jich dokáže přivést na svět i 1 000 během jednoho týdne.

Jak se vám při hledání mouchy dařilo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články