Bakterie se postupem času stávají odolné vůči dezinfekčním gelům. Jejich odolnost znamená obří riziko v dalších vlnách

Jeden druh bakterií si vyvinul odolnost proti dezinfekcím na bázi alkoholu, jaké se v nemocnicích používají víc jak dvacet let.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bakterie dlouhodobě způsobují infekce v nemocničním prostředí. Jeden druh si navíc podle všeho vyvinul odolnost na dezinfekce na bázi alkoholu, jaké jsou v takovém prostředí běžně používány už víc jak dvacet let. Tyto dezinfekce jsou i mimo nemocnice nejpoužívanějším způsobem, jak zabránit přítomnosti nechtěných mikroorganismů. Poprvé byly představeny v roce 2000, protože se jednalo o nejrychlejší a nejúčinnější způsob dezinfekce, rychlejší než umytí rukou mýdlem.

Odolná bakterie znamená riziko

Nahrazení klasického mytí rukou mýdlem právě potřením touto dezinfekcí bylo bráno jako nejúčinnější metoda v prevenci infekcí přenosných kontaktem. V roce 2009 bylo dokonce antiseptické mýdlo odstraněno jako málo efektivní a příliš dráždivé. Možnost, že si bakterie vyvinou na alkoholové dezinfekce toleranci, nebyla považována za možnou. Jenže australští vědci z univerzity v Melbourne pozorovali evoluci bakterie Enterococcus faecium během 20 let se značným znepokojením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jejich studie jasně ukázala, že si tento druh vyvinul odolnost právě na alkohol. Tato bakterie je zodpovědná za tzv. nozokomiální nákazy. Ty jsou spojeny s hospitalizací pacientů v nemocnicích. Jedná se tak o velmi závažnou a podloženou hrozbu, která může zasáhnout nemocniční systém v jeho základu, protože jde o narušení letité jistoty dosavadního použití dezinfekčních přípravků.

Útěk od dezinfekce

Zmíněný druh bakterie je už nyní velmi odolný, což vysvětluje jeho adaptaci právě na zařízení nemocnic. Nicméně i přesto jsou tyto bakterie běžně náchylné na dezinfekční postupy, některé mutace ovšem jejich citlivost snižují a pak na ně obvyklé prostředky nezabírají. Australský výzkum ukazuje, že se vybrané kmeny udržují právě v nemocnicích a odtud se mohou nekontrolovaně šířit do běžného prostředí.

Studie také naznačuje, že gelové dezinfekce by měly být použity vhodnějším způsobem. Je dostačující použít gel s menším obsahem alkoholu, aby některé bakterie přežily a nebyly tak silně tlačeny k adaptaci. Bylo nejspíš naivní si myslet, že by se nakonec nepřizpůsobily. Ostatně proti bakteriím bojujeme obrovskou spoustou nástrojů a vždycky si dokázaly najít nějakou skulinku, kterou utekly.

Zdroj: Nerdiest

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články