Vzal do zaječích a vy ho teď musíte najít: Podaří se vám odhalit odlišného zajíce do 10 sekund, nebo pohoříte jako 83 % těch, co to zkusili?

Zajíc je někdy komická figurka, obecně však mistr sprintu, skoku a také taktického uhýbání. Dovede také velmi rychle utíkat a snadno by překročil povolenou rychlost v obci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ani během vysokého tempa a prudkých obratů nedostane smyk. To by se určitě zamlouvalo mnoha řidičům. Zajíce polního přes jeho jméno najdeme kromě pole také v lese. V zásadě kdekoli, kde je dost potravy a pro něj vhodných úkrytů. Jeho jídelníček tvoří různé rostliny, které si ovšem pečlivě vybírá. Na podzim je prioritou vysoká energetická hodnota, hlavně tedy semena trav a kulturní rostliny. Vytváří si tak zásoby tuku na zimu, tzv. sádlo.

Námluvy a těhotenství zajíců

Tato složka může dosáhnout až 8 % celkové tělesné hmotnosti zvířete. Během zimy zase okusuje letorosty a kůru nízkých dřevin. Potrpí si přitom jak na listnáče, tak i jehličnany. Námluvy zajíců probíhají hlavně zjara. Při mírných teplotách k nim ale dojde už v lednu, jednu zaječici pak prohání i několik samců najednou. Lze tak spatřit přímo průvod zájemců se samicí v čele. Unikne vaší pozornosti odlišný ušák, nebo ho najdete opravdu snadno?

Za pozornost stojí i samotné páření. Jakmile se nápadník přiblíží, samice se otočí a dotěrného samce pohlavkuje předníma nohama. Nejde o nějakou kratochvíli, tento akt je důležitý pro vyvolání ovulace. Březost trvá zpravidla 42–44 dní, lze se ale setkat i s tzv. superfetací. Jde o další oplodnění samice ještě během původní březosti. Zaječice má dvojí dělohu, v těle se mohou vyvíjet dva zárodky. Mláďata se rodí se zrakem a plnou srstí.

Neexistuje výzva, která by lépe otestovala vaši všímavost: Jen 12 % lidí dokázalo najít ne obrázku všech 6 rozdílů do 15 sekund

Taktiky proti nebezpečí

Samice porodí na holou zem, případně do listí. Jeden vrh zpravidla obsahuje 2–4 potomky, během roku dojde na 3–4 vrhy. Po prvním nakojení odchází, na mláďatech tak nezůstává její pach a nelákají predátory. Pak se k nim však po celý měsíc vrací a během noci opět kojí. Samec využívá k ochraně a klamání vetřelců hned několik taktik. V první řadě mate stopy, když jde spát. Jestli stále tápete, tady je řešení rébusu a označení odlišného zajíce.

Nejdříve různě kličkuje, vrací se po trasách a do pelechu nikdy nevstupuje přímo. Proti vzdušným vetřelcům mu zase pomáhá hnědá srst. Skrčí se a zůstane zcela nehybně ležet, pak uteče. Najít jediného zajíce bez drobných skvrn na tvářích vyžaduje velkou dávku pozornosti. Pokud vám připadali všichni stejní a řešení jste se nedobrali, možná potřebujete ještě trochu trénovat. Nejlépe na dalších zábavných hádankách.

Za jak dlouho jste rozdíl našli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články