Dokážete odlišit sen od reality? Podle vědeckých studií s tím má problém více než 12 % světové populace. Proč tomu tak je?

Možná jste to netušili, ale hranice mezi snem a realitou leckdy bývá velmi tenká. Existuje dokonce skupina lidí, kteří ji nedokáží vůbec rozlišit a zaměňují své sny za skutečnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spánek je velmi důležitou součástí našeho života, organismus během něj prochází tzv. útlumově-relaxační fází. Při té dochází mj. ke změně mozkové činnosti, snížení citlivosti na vnější podněty či uvolnění svalstva. Obecně můžeme rozlišit dvě fáze spánku – NREM fázi a REM fázi. První z nich zabírá asi 80 % celkového času spánku, ve druhé zmíněné potom sníme. Na výzkum snů se zaměřili i vědci z nizozemské Maastrichtské univerzity. Ti v nové studii dospěli k závěru, že někteří lidé jsou sny natolik pohlceni, že je nedokáží odlišit od reality.

Jsou vaše vzpomínky založené na realitě, či na snu?

Sny přitahují pozornost vědců a odborníků (psychologů, psychoterapeutů) od nepaměti. Nad jejich významem si lámaly hlavu i takové osobnosti, jako jsou Sigmund Freud, Erich Fromm, Carl Gustav Jung či Martin Seligman. Dlouhodobému zkoumání je podrobili rovněž vědci z nizozemské Maastrichtské univerzity. Ti v rámci dvou studií zkoumali propojení reality a snu a také to, zdali jsou tyto dvě oblasti zaměnitelné, popřípadě kdo může zaměňovat sen za realitu.

Závěry provedených výzkumů mohou být pro někoho překvapivé – výzkumníci totiž dospěli ke zjištění, že záměna snu za realitu je vcelku častá. První studie odhalila 12 % účastníků, kteří tyto potíže někdy zažili, druhá studie jich identifikovala dokonce 26 %. Nejčastěji se jednalo o sny, které respondenti označovali jako své skutečné vzpomínky, jež byly později vyvráceny. Podle dostupných závěrů mají větší sklon k této záměně lidé trpící narkolepsií a ti, kdo vykazují hraniční poruchu osobnosti.

Odlište sny od skutečných vzpomínek

Vzhledem k nízkému počtu výzkumů provedených na toto téma nelze nicméně dělat v tomto směru žádné závěry. Nedostatečný počet studií je ovšem vykompenzován vysokým počtem nejrůznějších hypotéz. Ty například proklamují, že zaměňované sny jsou výrazně živější než ostatní. Jiná hypotéza pracuje s myšlenkou, že v případě snů, které zaměníte s realitou, došlo během spánku k chybě v převádění a uložení do dlouhodobé paměti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle jiné studie (publikované v roce 2021) dokáží lidé v případě potřeby sny od reality lehce odlišit. Pro mnoho jedinců je dostačující samotné vědomí faktu, že je něco takového možné. „Vzpomínky“ se poté prý samy opraví nebo pochopíte, že se jednalo pouze o sen. Důležitým pozitivem je fakt, že samotné uvědomění si možnosti záměny neovlivňuje vaši schopnost si pamatovat skutečné události. V případě, že by první metoda selhala, vyzkoušejte své vzpomínky porovnat s někým dalším, popřípadě zkuste dohledat fotografie, dopisy či deník.

Stalo se vám někdy, že jste měli problém odlišit realitu od snu?

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články