Fuj, věděli jste, že je ovladač špinavější než toaletní prkénko? Seznam věcí, které jsou daleko odpornější, přesto to nikdo neví

Celá toaleta nám z principu připadá hrozně špinavá kvůli účelu, který plní. Jenže existují místa, která jsou na tom hygienicky mnohem hůř.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bakterie jsou všude kolem nás, ať děláme cokoli. Jejich přítomnost ovšem není čistě negativní. Pokud bychom se pohybovali jen ve sterilním prostředí, náš organismus by si proti těmto vlivům nemohl nikdy vytvořit obranu. Za velmi špinavé místo v domě máte tendenci považovat například prkénko toalety. Existují ovšem mnohem horší místa, a to i na toaletě. Mnozí z nás si ani neuvědomují, že jeden z nejhorších zdrojů bakterií mají stále u sebe.

Všechno, na co sáhneme

Například takový mobilní telefon, který denně držíte v ruce, je pro bakterie přímo rájem. Málokdy vás totiž napadne ho otřít, nebo dokonce vyčistit nějak důkladněji. Přitom stačí docela málo, tedy vzít jednou za čas vlhčený ubrousek s alkoholem, a populace bakterií bude hned menší. Stejně jako mobil jsou na tom dálková ovládání a také všechny klávesnice. Podobné příklady jsou i tlačítka mikrovlnky, myčky na nádobí nebo posuvník na digestoři.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kliky dveří jsou zásobárnou bakterií a mikrobů nejspíš na jakémkoli místě. Je zkrátka nutné na ně sahat, pokud se chcete někam dostat. Nejspíš už vám ale svitlo, že tím nejhorším přenašečem jsou vaše ruce. To zároveň znamená, že bakterie se snadno množí na místech, kterých se nejvíc dotýkáme. Proto jsou další v řadě přípravná prkénka v kuchyni a samozřejmě veškerá kuchyňská výbava. Tedy hrnce, nože, misky. Na dřevěných podložkách se bakterie snadno chytají kvůli mikrořezům.

Houbičky, hračky a tašky

Dřez a houby na mytí nádobí můžete mít zafixované jako velmi čisté místo. Vždyť je tu v stále v akci horká voda a saponát, že? Jenže i mycí houbička může začít pořádně zavánět. Množí se v ní totiž bakterie, takže jejím použitím je jen roznesete dál. Pokud chcete houbičku vyčistit, potřebuje silnější dezinfekci a lázeň v horké vodě, která se dostane až dovnitř. Nejlepším řešením je ovšem pravidelná výměna za nový kousek jednou za pár týdnů používání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud používáte na nákupy látkové tašky, vzniká vám další zásobárna bakterií. V obchodě toho nachytají hodně ze zboží, a pokud jedete autem, teplé prostředí množení nezvaných mikroskopických návštěvníků také svědčí. Stejně jsou na tom misky pro zvířata a jejich hračky. Chlupáči nosí zvenku nejrůznější roztoče a jejich potrava většinou v misce zůstává delší dobu. Víte ještě, kde dochází k pravidelnému kontaktu rukou s materiálem? Třeba kdykoli si nasazujete batoh nebo dáváte na rameno kabelku.

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články