Sluneční světlo je jednou z klíčových podmínek obyvatelnosti Země. Jak bychom dopadli, kdybychom ho nikdy neviděli?

Slunce je jednou z mnoha věcí v našich životech, které bereme jako naprostou samozřejmost. A i když zrovna prší, dobře víme, že někde nad těmi mraky pořád je a svítí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže co všechno způsobuje světlo této hvězdy v našich tělech? Jak je celkově důležité pro naše zdraví? V první řadě znamená absence slunečního světla neschopnost organismu vytvářet vitamín D. Ten má mnoho klíčových funkcí a jednou z nich je ochrana našeho srdce před mnoha chorobami. Ultrafialové paprsky také regulují náš krevní tlak. Bez slunce jsme tak ihned velmi náchylní ke kardiovaskulárním problémům.

Ženy a otázka těhotenství

Bez slunečního svitu by v ženském těle silně vzrostla hladina melatoninu. Jde o hormon, který snižuje plodnost, a tudíž šanci na početí miminka. Krom toho ženy, které jsou během života méně vystaveny slunci, rychleji dosahují menopauzy. Muži jsou v této oblasti také ovlivněni – absence slunečního svitu je přímo odpovědná za nízkou hladinu testosteronu. Dospělí ostatně nejsou jedinou skupinou, která by nedostatkem světla trpěla.

iZdroj fotografie: Pxhere

Řada vědců věří, že pokud malé děti nejsou vystaveny dostatku slunečního světla, mají výrazně vyšší riziko na výskyt nervových chorob v pozdějším věku. Sem patří například roztroušená skleróza a další onemocnění. Nemluvě o mnoha různých projevech bolesti po celém těle. Slunce pomáhá zahřívat svaly a redukuje tak zánětlivé bolesti způsobené stavy, jako je například artritida. Absenci tohoto vlivu tak jasně poznáte na více frontách.

Nejen projevy po fyzické stránce

Bez slunce je v našich tělech méně serotoninu, který je právem označován jako „hormon štěstí“. A i když se můžeme rozveselit jinými způsoby, pravidelné vystavení slunci je tou nejjednodušší a také nejpřirozenější metodou. Zvláště účinné je pak v kombinaci s fyzickou aktivitou, ať už cvičením nebo prostou procházkou. Jeho nedostatek také znamená méně bílých krvinek, tedy slabší imunitu organismu proti vnějším vetřelcům.

iZdroj fotografie: Pxhere

Bez slunečního světla trpí také naše zuby a mnohem častěji se na nich objevují praskliny nebo dutinky. Dalším projevem je pak věčné utrpení pocházející ze sezónní afektivní poruchy, která se hlavně na podzim a v zimě projevuje depresemi, nespavostí a extrémní únavou. Jde o depresivní stav pocházející přímo z nedostatku slunečního svitu – umělé světlo ho totiž nedokáže nahradit. Ačkoli je sluneční záření velmi přínosné, jeho nadbytek je také škodlivý.

Jak moc se vám daří dopřávat si pravidelný pobyt na slunci?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články