Níže najdete důležitá fakta o tom, jak se nechovat na začátku a na konci letu. Tyto etapy cesty letadlem jsou totiž nejnebezpečnější.
V dnešní době je cestování letadlem samozřejmostí díky nízkonákladovým aerolinkám, které ještě více usnadňují cestu z bodu A do bodu B. Existují však určitá pravidla, která musíte v letadlech dodržovat a letušky vás na ně upozorní. Jsou ale i různé praktické pokyny, které byste měli mít na paměti vždy, když do letadla nasednete. Stejně tak se to týká i níže zmíněných a nezbytných faktů odehrávajících se na začátku a na konci letu.
Dbejte na to, kdy v letadle usínáte
Pokud dáváte přednost spánku během letu, snažte se spát až poté, co letadlo dosáhne požadované výšky. Faktem je, že během vzletu a přistání se tlak na palubě dramaticky mění, a proto mají cestující často zalehlé uši. Během spánku člověk nemůže zívat ani polykat, aby vyrovnal pokles tlaku. To může způsobit závratě, tinnitus a dokonce i dočasnou ztrátu sluchu.
Nošení sluchátek se taktéž nevyplatí
Mnoho cestujících ignoruje požadavek letušek, aby si „sundali sluchátka“, a to je špatně. Pokud dojde při startu nebo přistání k mimořádné události a posádka letadla začne pasažérům vydávat nouzové příkazy, člověk je neuslyší. O to horší je, když se jedná o opravdu fatální situaci a pasažér ve stavu nouze jednoduše netuší, co má dělat.
Nošení kontaktních čoček
Normálně je vzduch na palubě letadla extrémně suchý. Nízká vlhkost může způsobit nesnášenlivost kontaktních čoček a suché oči, což je nebezpečné pro cestující i pro celou posádku. Abyste se vyhnuli rizikům, doporučuje se před letem čočky vyjmout a nasadit je zpět raději až po přistání.
Stínidla na okna
Na začátku a konci letu je nutné zvednout rolety na oknech, aby přes ně, kdyby se něco stalo, mohla posádka zaznamenat neobvyklou situaci přes palubu. Kromě toho otevřené závěsy pomáhají cestujícím rychleji si zvyknout na denní a noční světlo. To znamená, že v případě nouzové evakuace budou jednat mnohem rychleji.