Lucidní snění a jak se ho naučit ovládat: Existují 4 metody, má to ale i svá rizika

Vždycky jste chtěli létat. A najednou se proháníte mračny – žádné letadlo, žádný padák nebo kluzák. Ale počkat, tady něco nehraje. A pak vám to najednou celé dojde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celou dobu totiž sníte. Jenže toto není obyčejný sen, ale tzv. lucidní snění. Co je to za fenomén a proč k němu vlastně dochází? Lucidní snění je také označováno jako vědomé. Jste ve snu a jste si vědomi, že právě sníte. A s okolím můžete také manipulovat, jak potvrzuje i Karin Gepp, PsyDTo. A výskyt? Zhruba 55 % všech lidí uvedlo, že takový sen alespoň jednou za svůj život zažili. A 23 % pak to, že se jim tohle děje jednou za měsíc.

Dá se to naučit a jsou tu nějaká rizika?

Valná většina lucidních snů se odehrává během REM fáze spánku. V této době je mozek aktivnější, oči se rychle pohybují a také rychleji dýcháte. Vědci navíc zjistili, že prefrontální mozková kůra je u lidí s častějším lucidním sněním větší. Tato část mozku pomáhá s rozhodnutími a také vyvoláváním vzpomínek. To naznačuje, že lidé s tímto sklonem mají více sebereflexe a více o sobě přemýšlí, případně o svých myšlenkách.

Některé výzkumy také ukazují, že během lucidního snění jste v určitém „mezistavu“, tedy ani plně spící, ani plně bdělí. Jakmile si svoje snění uvědomíte, pravděpodobně se probudíte. Nebo budete moci samotný sen ovlivnit, reagovat na věci a pracovat s nimi. A časem můžete takovou formu snění i vědomě spouštět, nebo tomu alespoň pomoci. Chcete si něco takového vyzkoušet? Existuje dokonce několik možností, jak to provést.

Metoda probuzení v posteli

Nastavte si budík tak, aby vás probudil asi 5–6 hodin poté, co usnete. Poté ale hned neuléhejte, místo toho zůstaňte 30 minut vzhůru. Teorie je, že když pak znova usnete, okamžitě se dostanete do REM fáze a budete moci navodit právě lucidní snění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

WILD metoda

Další technika se jmenuje WILD neboli wake-initiated lucid dream. Nastane tehdy, když během přechodu od bdění ke spánku zažijete hypnagogické halucinace. Ty mohou nastat právě během usínání, nicméně jste si během nich stále jasně vědomi svého okolí.

MILD metoda

Pokud pro vás WILD z nějakého důvodu není, můžete zkusit MILD, mnemonic-induction-of-lucid-dream. Během usínání se snažte vybavit si váš poslední sen. Najděte v něm něco, co by se nemohlo stát v reálném životě, jako létání. Pak se vědomě soustřeďte na to, abyste do tohoto snu opět vstoupili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Terapeutické metody

Lucidní snění je mnohdy používáno během terapií, hlavně na léčení posttraumatických syndromů a souvisejících poruch. Dále fobií a nočních můr, které vycházejí právě z úzkostných poruch. Jestli něčím takovým trpíte, lucidní snění vám může pomoci převzít nad těmito nepříjemnými sny kontrolu. I když k tomu ale nedojde, už jen vědomí, že takový prožitek je skutečně jen sen, může dramaticky snížit jeho efekt na vaše zdraví.

Případná rizika

Ano, lucidní snění může být rozhodně zábava, existují ale i rizika. Velmi živé sny mohou totiž snížit samotnou kvalitu spánku. Můžete se velmi snadno probudit a pak mít potíže opět usnout, což vede k nedostatku spánku a depresím. A pokud už tak trpíte nějakými zdravotními problémy, rozptýlí vám takové zážitky hranici mezi sněním a reálným světem. Naučte se kontrolovat probuzení. Několikrát za den kontrolujte, že skutečné je skutečné.

Co jste zažívali v lucidním snění?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články