Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund

Poslední vlna šílenství na internetu panuje nepochybně kolem optických iluzí. A není divu, baví děti i dospělé. Na tomto obrázku plném slunečnic se ukryl jeden motýl.

i Zdroj fotografie: Jagran Josh
                   

Motýli jsou barevní průvodci přírodou a snad nikdo neodolá pohledu na tento nádherný létající hmyz. Od jasných barev na křídlech po pohyb, který jim jaksi nedělá námahu – jde o tvory, které musí ocenit snad každý. Ale kolik toho o nich vlastně víme? Příroda je spolehlivá v tom, že nám (s trochou naší snahy) neustále vyjevuje nové skutečnosti. V první řadě například to, že motýlí křídla jsou ve skutečnosti naprosto průsvitná, tedy čirá.

Těla z transparentního materiálu

Respektive to platí pro jejich plochu. Ta je pokryta obrovským množstvím malých šupinek, doslova tisíci. Odkud tedy všechny ty okouzlující barvy? Jde o světlo, které tyto šupinky odráží. Křídla sama jsou tvořena chitinem, proteinem, ze kterého se skládají například i těla hmyzu. Celkově je nám momentálně známo na 20 000 druhů motýlů, jen pravidelných druhů v USA je více jak 575. Najdete ale jednoho zatoulaného na tomto obrázku během pouhých 13 vteřin?

iZdroj fotografie: Jagran Josh

Podobně jako například mouchy chutnají motýli potravu pomocí svých nožiček. Jejich denní aktivity sestávají především z jídla a páření. Obojí přitom vyžaduje přistání, i když třeba jen krátké. Jakmile je prioritou potrava, pomáhají receptory v nožkách motýlům najít tu správnou květinu, tedy i živiny klíčové pro jejich přežití. Hodně lidí si říká, co to znamená, když zrovna na nich přistane motýl. Nehledejte v tom ale záhadu, nejspíš má jenom hlad.

Migrace a strava

Jak jsou krásní, tak je jejich životní dráha poměrně krátká. Životní cyklus mouchy je asi 30 dní, motýl na tom není o moc lépe, žije 3–4 týdny. To se ovšem týká jen jeho dospělé fáze, celý životní cyklus jedince může trvat 2–8 měsíců. Ale jako u všeho platí i tady výjimka z pravidla. Minimálně jeden druh motýla totiž přežívá pouhých 24 hodin. Některé migrující druhy, jako třeba monarcha stěhovavý, dovedou však přežít téměř 8 měsíců. Jestli jste už dostatečně potrápili svůj mozek, ale motýla na obrázku jste nenašli, zde je řešení.

iZdroj fotografie: Jagran Josh

Motýlí strava je zcela výlučně tekutá. Jednoduše vzato totiž nemají klasickou tlamu, která by mohla kousat. Nektar tak sají jen pomocí sosáčku, případně jím pozřou jinou tekutinu. Opět, podobně je na tom moucha, která ovšem rozpouští tuhou potravu.

Za jak dlouho jste hmyzího krasavce našli?

Zdroj: JagranJosh
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články