Chtěl opustit svět chudý. Miliardář Chuck Feeney rozdal celé své jmění proto, aby pomohl ostatním, manželce nechal jen 2 miliony. Tvrdil, že ho to činí šťastným.
Říká se, že peníze odhalí charakter člověka. Toto rčení je pravdivé především u lidí, kteří nevyrůstali v blahobytu a k velkým penězům přišli vlastní prací. Jedním z nich byl také Chuck Feeney, který však z tohoto světa odcházel téměř stejně tak chudý, jako na něj přišel. A přitom se mu v obchodech dařilo, nikdy nezkrachoval a ani své peníze nikdy neprodělal. Jednoduše je téměř všechny rozdal z čiré dobročinnosti.
Zakladatel Duty Free Chuck Feeney
Chuck Feeney se narodil v roce 1931 do irsko-americké rodiny. Během války v Koreji sloužil jako radio operátor a za své zásluhy mohl následně studovat na univerzitě. Po studiích odcestoval do jižní Evropy, kde se u něj poprvé projevil cit pro obchod. Americkým posádkám začal prodávat alkohol. Zjistil tak, že prodej alkoholu může představovat lukrativní byznys a v 60. letech 20. století pak s Robertem Millerem založil řetězec Duty Free obchodů, které jsou dnes nedílnou součástí všech světových letišť. Záhy se z něj stal miliardář, stále však vedl skromný život.
Skromný miliardář
Chuck Feeney rozhodně nesplňuje stereotypní představu klasického miliardáře, který vlastní několik nemovitostí a má garáž plnou luxusních aut. Své jmění vydělal prodejem parfémů a luxusního alkoholu turistům ve všech koutech světa, přesto zásadně létal turistickou třídou.
Tvrdil, že nemá smysl platit více za první třídu, když ho do cíle stejně nedopraví rychleji. Místo rolexek nosil obyčejné hodinky značky Casio a rád cestoval vlakem s igelitkou v ruce. Nikdy nevlastnil žádné auto a na jídlo chodil zásadně do nejbližší hospody, kde si objednal obyčejné víno a hamburger. V San Francisku vlastnil obyčejný byt se skromným vybavením.
Všechny peníze rozdal
Možná si říkáte, co tedy se všemi vydělanými penězi dělal. Chuck Feeney po sobě nechtěl zanechat více peněz, než bylo nezbytně nutné, a velmi mu záleželo na tom, aby byl u toho, když jeho peníze vykonají něco prospěšného. Peníze začal rozdávat v roce 1984, převážně charitativním organizacím. Během čtyř desetiletí rozdal více než 8 miliard amerických dolarů. Nejvíce přitom investoval do vzdělání, zdravotnictví a sociálních systémů.
Vše dělal pod hlavičkou vlastní charitativní nadace The Atlantic Philanthropies a v nejvyšší anonymitě. Nikdy nevyhledával pozornost médií a nepřál si, aby kdekoliv figurovalo jeho jméno. Nadaci zrušil v roce 2020, kdy definitivně rozdal veškerý svůj majetek. Sám přitom tvrdil, že mu to přineslo velkou radost a že je šťastný, jak uvádí pro Forbes.