Magický Rasputin, kterého bylo nemožné zdolat: Snažili se mnozí, nefungoval na něj ani jed

Rasputin je záhadná a legendami opředená osobnost ruských dějin. Podle jedné z nich ho téměř nebylo možné zabít ani koňskou dávkou kyanidu. Nakonec umírá na dně řeky.

Rasputin i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Legendami opředený léčitel a náboženský fanatik. Tak historie charakterizuje Rasputina. Muže, který se z násilného alkoholika ze Sibiře vypracoval až na nejdůvěryhodnějšího poradce carské rodiny v Petrohradě. Rasputin se stal členem fanatické odnože pravoslavné církve, šlechtické paničky v Petrohradě podléhaly kouzlu jeho osobnosti a carská rodina mu zobala z ruky. Záhadný život Rasputina následuje ještě záhadnější smrt. Prý ho bylo nemožné zabít.

Záhadný Rasputin

Rasputin pocházel ze Sibiře. Vydával se za svatého muže a dlouhé roky putoval po celém Rusku jako poustevník. Byl členem fanatické církve, která ke svým praktikám využívala násilí i různé sexuální praktiky. Postupně se dostal až do Petrohradu, kde si velmi rychle získal oblíbenost vyšší šlechty. Přesněji řečeno ženské poloviny tamní vyšší šlechty. Rasputin údajně vyzařoval neodolatelné charisma a ženy doslova žadonily o jeho přízeň. V Petrohradu se proslavil jako svatý muž a léčitel. Díky tomu se časem dostal až k carské rodině.

Nemocný carevič

Mladičký carevič Alexej od mládí trpí závažnou chorobou – hemofílií. Jedná se o poruchu srážlivosti krve, která může zapříčinit smrt i při sebemenším zranění. Alexej kvůli drobné rance doslova bojuje o život, lékaři mu v té době nedokáží nijak pomoct. Nasadí mu nejmodernější lék té doby – acylpyrin. Dnes víme, že acylpyrin se používá na ředění krve, což je přesně to, co malého Alexeje postupně zabíjí. Nakonec to zoufalá carevna nevydrží a povolá ke dvoru vyhlášeného Rasputina, který jako zázrakem mladého careviče vyléčí.

iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA

Ve skutečnosti se však o žádný zázrak nejednalo. Rasputin od mladého careviče vyžene všechny doktory i s jejich acylpyrinem. Celou noc se modlí u chlapcovy postele a jeho vyrovnaná sebejistota působí konejšivě jak na mladého pacienta, tak i na jeho hysterickou matku. Díky tomu se chlapec uklidní, klesne mu krevní tlak a krvácení se zmírní až nakonec úplně ustane. Od té doby se Rasputin stane důvěryhodným rádcem carské rodiny. V očích mužské části vyšší šlechty je však jen nebezpečným šarlatánem, kterého se musí zbavit.

15 prudce jedovatých rostlin a stromů. Jsou smrtelně nebezpečné na pouhý dotek, řadu z nich venku potkáváte

Vražedná hostina

Spiknutí proti Rasputinovi připraví příbuzný carské rodiny, kníže Felix Jusupov. Pozve ho k sobě do domu, kde mu se svými kumpány připraví doslova vražednou hostinu. Koláč i víno, které podávají, jsou nacucané vražednou dávkou kyanidu. Podle legendy Rasputin všechno sám a s chutí spořádá, aniž by to s ním cokoliv udělalo. Zoufalý Felix proto přistoupí k náhradnímu plánu a zastřelí ho. Rasputin má však údajně přežít i tři kulky do hrudi, po kterých uteče a spiklenci ho ještě nějakou dobu nahánějí ulicemi Petrohradu. Po dalších třech střelách padá mystik nakonec mrtvý k zemi. Spiklenci ho pro jistotu ještě hodí do řeky, ve které se definitivně utopí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články