Tohle nedokázal skoro nikdo: Najít kraba na fotografii z pláže je prostě nesplnitelný úkol

Už dlouho se mezi vědci vedou spory o to, kdo je vlastně nejstarší zvíře na planetě. Krabi si nadřazenost nenárokují, ale byli tu už za dinosaurů a změnili se od té doby jen nepatrně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ostatně proč by se měli jakkoli měnit? Evoluce je perfektně adaptovala na přežití a reprodukci v konkrétním prostředí, což je taky její náplň práce. Konkrétně se tito tvorové objevili na Zemi před více jak 200 miliony let. Jejich pozůstatky našli experti i v období jury. Je tedy možné, že primitivní prapředek kraba se někde na písku u vody plazil už před 360 miliony let. Zatím je to však jen hypotéza a možnost, pro kterou neexistují žádné pádné důkazy.

Krabi jako velmi starý druh

I když je máme zafixované jako spíše menší zvířata, mohou i krabi dosáhnout obrovských rozměrů. Příkladem je druh kraba pavoučího. Žije u pobřeží Japonska a se skoro čtyřmetrovým rozpětím nohou dosahuje váhy i 19 kilogramů. Celkově Zemi obývá přes 6 780 druhů krabů. Tvoří více jak 20 % veškerých ulovených mořských korýšů, se kterými se hospodaří každý rok. To znamená ročně asi 1,5 milionu tun. Ale kde se schoval krab na této fotografii?

Když je v kbelíku několik krabů nebo jen jeden, do volné přírody uteče celkem snadno. Jakmile je jich ale uvnitř více, navzájem si překážejí. Ten, který se dostal nejdál, je systematicky blokován svými bratry. Slovem „krab“ popsal řecký lékař Hippokrates první rakovinný nádor, který spatřil. Tvarem mu totiž připomínal krunýř tohoto korýše. Žilky, které se táhly ven, pak vypadaly jako krabí nohy. Pak přišel překlad slova do latiny a „rakovina“ byla na světě.

Téměř 98 % Čechů na tomto testu pohořelo: Najít 3 rozdíly do 20 vteřin je téměř nadlidský úkol

Chemická kastrace samců

Těla těchto korýšů obývá také parazit Sacculina, který nedisponuje prakticky žádnými vnitřními orgány. Dostane se do těla hostitele a používá ho k vlastní podpoře. Pak jen naklade vajíčka, která jsou ve vaku pod břichem kraba. Samice je nosí jako svoje vlastní, ale ztrácejí tak schopnost rozmnožování. Samci jsou pak chemicky kastrováni a chovají se jako samice. Skutečně zákeřný postup. Ještě tápete? Buďte v klidu. Tady je řešení dnešní optické výzvy.

Krabi boxeři mají zajímavý způsob sebeobrany. Nosí s sebou jedovaté sasanky a pouští je na nepřítele. Vzor na krunýři japonských krabů připomíná samuraje. Spatřit kraba na obrázku mezi mušlemi zvládnou opravdu jen ti nejvšímavější lidé. Pokud se vám to nepodařilo, nic si z toho nedělejte. Vyzkoušejte další optické testy a potrénujte svou mysl, zaručeně se u toho dobře pobavíte.

Jak rychle jste tvora objevili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články