Co by se stalo s vaším tělem, kdybyste relaxovali v horké vaně celý měsíc? Jedno je jisté, takovou smrt nechcete

Vana plná horké vany a hodinka či dvě strávené v naprostém klidu, stranou všech problémů a shonu všedního dne. Taková lázeň doslova odplavuje všechno špatné v životě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co by se ale s naším tělem stalo v případě, kdyby se taková hodinka dvě, trochu protáhla? No, řekněme třeba na měsíc? Jaký efekt by to mělo na naši kůži, co naše tělesné potřeby? A obecně –⁠ jak dlouhá doba je na koupel už moc? Zatímco si lebedíte ve vodě a relaxujete, vaše nohy a ruce se stávají oproti zbytku těla vrásčitými. Obvyklý názor je ten, že kůže nasává vodu a proto se při koupeli takhle zkroutí.

Zužování cév a další projevy

Jenže výzkumy ukázaly, že za tímto jevem stojí tzv. vazokonstrikce, tedy zužování cév v našich prstech i palcích na nohou. Tohle začne už asi pět minut po ponoření do vody. A jak by to vypadalo, kdybychom v ní opravdu byli celý měsíc? Než dojde na děsivé scénáře, můžete se trochu uklidnit. Minimálně na prvních několik hodin si s sebou vezměte gumovou kačenku a užívejte si pohodu v příjemné teplé vodě se spoustou pěny.

iZdroj fotografie: Pxhere

Vrásek na rukou si všimnete rychle, ale není naprosto žádný důvod k obavám. Tedy, aspoň zatím ne. Protože i když vypadají trochu odpudivě, mohou se ukázat jako docela nápomocné. Podle studií z let 2011 – 2013 nám totiž tyto vrásky zlepšují ve vodě úchop. Když vám náhodou spadne mýdlo pod hladinu, díky vrásnění kůže ho lépe zachytíte. Ta příroda opravdu myslí na všechno, že? Teďka už jste ve vaně 24 hodin a ještě zbývá asi 700.

Trochu nudná relaxace

Protože takový čas běžně ve vaně netrávíme, asi by nás ani nenapadlo, jaká to může být nuda. Kachnička už přišla o vzduchu, jestli jste si donesli notebook, došla mu baterie a tělo se začíná ozývat. Ačkoli se trochu pohybujete, sedíte vlastně pořád na stejném místě. Nejspíš jste si ale už na kůži všimli bublinek. Jde o vezikuly a v tomto případě jsou způsobeny vodou z lázně, která se zachytila mezi vnější a spodní vrstvou vaší kůže. To už trochu děsivější.

iZdroj fotografie: Pxhere

Čím déle v lázni budete, tím těchto bublinek bude víc, až nakonec pokryjí celé vaše tělo. V té době už taky budete mít asi slušný hlad. Pak nastává problém větší, tedy tělesné potřeby. Můžete si ulevit do vany, což by ovšem mělo dosti nechutné následky, které opravdu nikdo zkoušet nechce. A zatímco se o tomhle bavíme, na těle přibývají další bublinky. Bude jich víc, postupně budou také větší a po několika dnech ve stejném prostředí začnou praskat.

Lázeň v rozpadající se kůži

Ano, bude to přesně tak, celá vaše pokožka se začne trhat. A pokud jste do lázně přidali ještě něco dalšího ze sebe, tak jste tomu vystaveni s otevřenými ranami po celém těle. Za několik dalších dní se přidají opruzeniny. Protože ve vaně není příliš místa, nejspíš potrhají další bubliny na kůži, takže bude zranitelná ještě víc. Tohle všechno vám pravděpodobně způsobuje obrovskou bolest, která ale odvádí pozornost od něčeho dalšího.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli jste totiž dovnitř průběžně nepřidávali horkou vodu, teplota vody stále klesala a nejspíš už bude nebezpečně studená. V případě, že se všechna dostala někam mezi 21 – 26 stupňů Celsia, pak i jen několik hodin strávených v takovém prostředí může způsobit ztrátu vědomí. To samotné na vaši smrt nestačí, v případě času počítaného v celých dnech ale vaše vyhlídky na přežití takového pobytu rozhodně nevypadají nijak valně.

Monitoring životních funkcí

V případě, že vás při tomto experimentu nikdo důkladně nesleduje a nepřijímáte žádnou další výživu, čistou vodu a nemáte si jak ulevit střevům ani měchýři, osobní čistota bude tou nejmenší starostí. Pro účely tohoto pokusu si ale představme, že jste to v téhle sestavě i s kachničkou opravdu přežili celý měsíc. Jak by vypadalo vaše tělo a jak byste se cítili, kdybyste konečně byli nuceni nebo chtěli vodu opustit?

iZdroj fotografie: Pxhere

No, na každý pád byste se cítili o dost jinak. Vaše kůže je po celém těle potrhaná a ve všech ranách se vesele usadila infekce. Ani v případě, že byste reálně přežili tak dlouhý pobyt ve vodě se všemi projevy těla, které jsou s tím spojené, nebyli byste stejným člověkem, jako když jste do vany vstupovali. Realizace něčeho takového by ala byla velmi náročná, takže se uvelebte dle libosti a užijte si příště i ty „varhánky“, které dovolují dobře lovit mýdlo.

Jakou nejdelší koupel jste v životě absolvovali?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články